wtorek, 02 czerwiec 2020 16:18

Czym jest sztuka? Jakie są jej cechy charakterystyczne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Michał Anioł Kaplica Sykstyńska Michał Anioł Kaplica Sykstyńska

Ze sztuką mamy do czynienia praktycznie codziennie. Narodziła się ona wieki temu, ale do dziś, wiemy o niej bardzo dużo i można powiedzieć, że jest pewną częścią naszego życia. Dzięki sztuce rozwijamy się oraz poznajemy świat.

W naszym życiu odgrywa ona naprawdę ogromną rolę, dlatego też warto poznać ją od samego początku. Jej historia jest bardzo długa, a zarazem niebywale ciekawa. Z pewnością zainteresują się nią osoby, które cenią sobie klasę.

Pozycja artystów w renesansie.

Rzeźba Loenarda da VinciW odrodzeniu wszyscy artyści dążyli przede wszystkim do znacznego zwiększenia swojej profesji. Podnosili nawet architekturę i sztukę do rangi nauki. Artysta w renesansie odgrywał naprawdę ważną rolę, dlatego też był bardzo ceniony. W tym okresie żyli naprawdę świetni artyści, którymi byli przede wszystkim:

 • Leonardo da Vinci - był architektem, malarzem, inżynierem,
 • Michał Anioł - rzeźbiarz, malarz, architekt,
 • Jan van Eyck - malarz,
 • Donato Bramante - architekt oraz włoski malarz,
 • Benvenuto Cellini - rzeźbiarz.
 • Paolo Veronese - malarz.

Sztukę tworzyli nie tylko malarze, pisarze, czy rzeźbiarze, ale i również inżynierowie oraz architekci, których projektowali naprawdę wspaniałe budowle, świątynie, a także mosty, czy drogi.

Sztuka jest pewną dziedziną działalności, którą oczywiście tworzą ludzie. Zazwyczaj są to artyści, którzy posiadają ogromną wiedzę oraz niesamowity talent. Wszystko, co obecnie znajduje się na świecie, jest wymyślone oraz wykonane przez ludzi. Dawniej do tworzenia sztuki nie było wielu udogodnień, jakie są teraz. Trzeba było wtedy radzić sobie, tym co było.

Dla większości artystów sztuka była wyzwoleniem, sensem życia oraz ucieczką od codziennością. Odgrywała dla niego bardzo ważną rolę. Jak już wcześniej było wspomniane, artysta to człowiek, który posiada talent, a może nawet dar. Sztuka na przełomie wieków bardzo się rozwinęła, jednak jedno się nie zmieniło. W każdym przypadku jej styl budzi ogromne wrażenie oraz niesamowite zainteresowanie. Obecnie jest wielu miłośników sztuki, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia.

5 najlepszych książek o sztuce.

 1. Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach.
 2. Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym.
 3. Tajemnice dzieł sztuki.
 4. Jak czytać architekturę. Najważniejsze informacje o stylach i detalach.
 5. 100 lat rysunku architektonicznego 1900-2000.

Wszystkie wyżej wymienione książki są bardzo wartościowe, dlatego też warto się z nimi zapoznać.

Zobacz film o Michale Aniele