Zasoby mieszkaniowe, w największych miastach Polski topnieją. Z danych przytaczanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że liczba lokali komunalnych od lat systematycznie spada. Przyczyn jest kilka, a najważniejsze z nich to: brak jednolitej strategii mieszkaniowej, wysokie koszty utrzymania i modernizacji budynków oraz problemy z trudnymi najemcami. W wielu miastach, liczba lokali zmniejszyła się nawet o kilka tysięcy. Sprawdziliśmy, gdzie zjawisko jest najbardziej widoczne i jakie decyzje podejmują lokalne władze.

W ostatnich miesiącach, rynek mieszkaniowy w Polsce przechodzi poważne zmiany. Wzrosty cen objęły zarówno nowe, jak i używane lokale, a najbardziej zauważalne są w dużych aglomeracjach. Z najnowszego raportu firmy doradczej Emmerson Evaluation, opublikowanego przez dziennik „Rzeczpospolita”, wynika, że najdrożej jest w Warszawie, gdzie mediana cen nowych mieszkań w Śródmieściu przekracza 41 tys. zł za mkw. Eksperci zebrali dane transakcyjne i przeanalizowali je pod kątem mediany, a nie średniej, co lepiej odzwierciedla rzeczywistość rynkową.

Budowa domu, wiąże się z dużymi kosztami materiałowymi, z których znaczną część stanowi drewno konstrukcyjne. Przed rozpoczęciem robót warto sprawdzić, ile trzeba zapłacić za najważniejsze elementy: drewno na więźbę dachową, łaty, kontrłaty, płyty OSB, tarcicę, drewno klasy C24 oraz klejonkę KVH i BSH. Przedstawiamy aktualne ceny z supermarketów oraz składów budowlanych.

Strona 1 z 29