środa, 13 październik 2021 15:29

Jaka lampa uliczna

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 Lampa uliczna Lampa uliczna pixabay

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie lamp ulicznych LED?

W przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat, technologia LED jest obecnie oczywistym wyborem dla każdego, kto kupuje oświetlenie uliczne do miejsc publicznych.

Znalezienie idealnego oświetlenia ulicznego jest jednak dalekie od oczywistości. Przed erą LED, wykonawcy i projektanci mieli do wyboru około 3 do 5 alternatywnych opraw ulicznych. Obecnie istnieją miliony opcji, a ich liczba wciąż rośnie wraz z rozwojem technologii i dostawców.

Dla każdego, kto kupuje oświetlenie uliczne LED, celem jest znalezienie energooszczędnego, zrównoważonego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo i atrakcyjność. Jak wśród tych wszystkich alternatyw znaleźć właściwe rozwiązanie?

Po co jest oświetlenie uliczne LED?

Oświetlenie uliczne jest podstawowym instrumentem gwarantującym bezpieczeństwo przed wypadkami oraz przestępczością. Oświetlenie uliczne wiąże się z poczuciem dobrego samopoczucia i zmniejszeniem liczby wypadków.

Oświetlenie uliczne LED to urządzenie, które posiada diodę elektroluminescencyjną (LED) i jest wykorzystywane do oświetlenia LED na otwartej przestrzeni. Lampa uliczna głównie składa się z kondensatora, rezystora, niektóre z triodą, MOS oraz wielu drobnych elementów.

Poza tym, oświetlenie uliczne LED jest bardziej bezpieczne. Jest w stanie niskiego napięcia, dzięki czemu zapewnia stabilność. Ponadto, lampa uliczna ma lepsze wrażenia wizualne. Dodatkowo ma dłuższą żywotność wynoszącą około 80.000 godzin. Jest bardziej energooszczędną i ma więcej promienistego światła i wysoką wydajność świetlną.

Lampa uliczna LED jaką wybrać?

Dobrej jakości korpus latarni ulicznej LED musi posiadać następujące cechy:

 • Czysta farba proszkowa na bazie poliestru, która może wytrzymać światło słoneczne i warunki pogodowe na zewnątrz
 • Minimalna grubość szkła hartowanego 4 mm
 • IP65 Wodoszczelność
 • Sztywny korpus z ciężkiego aluminium dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr/deszcz
 • Powłoka Power lub inny dobry lakier wymagany dla dłuższej żywotności nadwozia.
 • Śruby i inne drobne części wykonane ze stali nierdzewnej
 • Aluminiowy korpus z obróbką chemiczną odporną na rdzewienie
 • Długi okres użytkowania

Zalety lamp ulicznych LED

 • Wiele modernizacji oświetlenia LED gwarantuje znaczne zmniejszenie zużycia energii
 • Niskie zużycie energii. Przewidywany okres eksploatacji oświetlenia ulicznego LED wynosi zazwyczaj 10 do 15 lat, czyli dwa do czterech razy dłużej niż w przypadku obecnie powszechnie stosowanych HPS. W praktyce, mniejsza ilość sukcesywnie wykonywanych czynności serwisowych lub wsparcia dla diod LED oznacza niższe koszty utrzymania.
 • Zgodność z dyrektywą RoHS:Diody LED nie zawierają rtęci ani ołowiu, a w razie uszkodzenia nie wydzielają szkodliwych gazów.
 • Szybki restart: W przeciwieństwie do świateł rtęciowych, metalohalogenkowych i sodowych (zazwyczaj stosowanych jako część oświetlenia ulicznego), diody LED nie mają problemu z natychmiastowym restartem, jak po odcięciu zasilania.
 • Szybkie włączanie i wyłączanie: W przeciwieństwie do lamp fluorescencyjnych i HID (High Power Release), na przykład lamp rtęciowych, metalohalogenkowych i sodowych, które potrzebują czasu, aby się rozgrzać po włączeniu, diody LED od razu zaczynają świecić pełnym blaskiem. Świetnym rozwiązaniem będzie Lampa uliczna LED z czujnikiem ruchu
 • Bardziej precyzyjne odwzorowanie kolorów: Rekord odwzorowania odcieni to zdolność źródła światła do dokładnego odwzorowania odcieni artykułów w przeciwieństwie do idealnego źródła światła. Ulepszone odwzorowanie kolorów ułatwia kierowcom dostrzeżenie obiektów.