Treść spisu treści:
- Unia Europejska i Polska w sprawie VAT od działek
- Działanie podjęte może przesądzić o podatku VAT
- Możliwe skutki rozwiązania TSUE w Polsce
Unia Europejska i Polska w sprawie VAT od działek
Orzeczenie TSUE w tej sprawie, wydanie wniosku o odszkodowanie z Polski i jest zgodne z unijnym zwolnieniem do interpretacji przepisów o podatku od podatku od usług.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w odniesieniu do spraw z Polski, dotyczy regulacji prawnych w zakresie podatku VAT . Trybunał regulujący, że dostawca usług, który jest zaangażowany w dostarczanie, może zostać potraktowany jako przedsiębiorca. Ma to miejsce następnie, gdy jest dostępny aktywny użytkownik właściciela , jak np. przygotowanie dokumentów, wydanie szczegółowe o doświadczeniach w zakresie prowadzenia negocjacji z zakupem.
Sąd ostateczny, że definicja VAT w dyrektywie 2006/112/WE zawiera tylko elementy niebędące tradycyjnymi , ale także osoby, które angażują się w działania o charakterze handlowym. Kiedy właściciel nieruchomości, zleca przygotowanie profesjonalnej transakcji, która działa jak typ handlowiec, może być objęty obowiązkiem podatkowym.
Działanie podjęte może przesądzić o podatku VAT
Zgodnie z nową linią interpretacyjną, organy skarbowe w Polsce są obecnie mocniejsze, jeśli istnieją do stosowania przez administratorów VAT. Urządzenie skarbowe może być dostępne, że właściciel gruntu zapewnia działanie nawet wtedy, gdy jest udostępniany tylko jedną działkę. Kluczowe jest to, czy podczas stosowania działań niepożądanych – np. czy sprzedaż była poprzedzona wystąpieniem warunków zabudowy, skalowaniem działu czy marketingu.
Dla fiskusa nie ma znaczenia, czy działanie te jest własnością właściciela, czy też zleca je osobie. Jeśli zastosuje się kroki charakterystyczne dla działań, interpretowane jest jako działalność gospodarcza właściciela. W rządzie skarbowym ma prawo domagać się od niego zapłaty podatku VAT.
Możliwe skutki rozwiązania TSUE w Polsce
Wyrok TSUE, oznacza ułatwienie dla polskich odprowadzania podatku VAT od sprzedaży działek. Przez ostatnie lata, stanowisko skarbówki uległo zaostrzeniu. Obecne tylko je potwierdza i daje podstawy do rozszerzenia praktyk fiskusa. Sprzedaż gruntów, która może być traktowana jako prywatna, teraz może być sklasyfikowana jako działalność gospodarcza.
W praktyce oznacza to, że:
- właściciel może być dostępny za podłączenie do VAT nawet bez zasilania prowadzenia działalności,
- skorzystanie z pomocy przy sprzedaży zwiększonego ryzyka,
- fiskus może być kontrolowany przez takie płatności i naliczane kwoty podatku.
Sprzedający, powinien obejmować ochronę przy planowaniu transakcji gruntowych i dokładnie analizować konsekwencje podatkowe, korzystając z zewnętrznych doradców. W razie konieczności może wystąpić konieczność odprowadzenia 23% podatku VAT od wartości sprzedaży.
Źródło: TVN24