sobota, 22 sierpień 2020 10:59

Tynki maszynowe. Co to jest? Jakie mają zalety?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Agregaty tynkarskie Agregaty tynkarskie

Tynki można podzielić na dwie kategorie – tradycyjne oraz maszynowe. Czym są tynki maszynowe? Jakie są ich najważniejsze zalety?

 

Prace tynkarskie zaliczają się do podstawowych prac powadzonych na placach budowy oraz podczas remontów, przebudów i modernizacji. Tynkowanie może odbywać się dwoma metodami – tradycyjnie są do prace ręczne, którymi wykonuje się tak zwane tynki narzucane, ale również stosuje się agregaty tynkarskie, czyli specjalne urządzenia, które wykonują tynki maszynowe.

Co warto wiedzieć na temat tynków maszynowych? Sprawdź, jak wykonuje się takie tynki, jakie są ich najważniejsze zalety, a także, gdzie można zlecić ich realizację.

Czym jest agregat tynkarski?

Urządzeniem niezbędnym do wykonania tynków maszynowych jest agregat tynkarski. To sprzęt przeznaczony to nanoszenia tynków za pomocą specjalnego pistoletu, czyli bez konieczności nabierania go za każdym razem z pojemnika. Taka technika tynkowania powoduje, że do nakładania tynków nie potrzeba tak dużo czasu – prace odbywają się nawet 3-4 razy szybciej niż dla tradycyjnych tynków narzucanych. Ma to największe znaczenie przy dużych powierzchniach, dlatego też to tam agregaty tynkarskie stosowane są najczęściej.

Agregaty tynkarskie składają się z kilku elementów, a mianowicie zbudowane są z silnika, pompy, sprężarki, pojemnika na materiały, z węża roboczego oraz z pistoletu, który służy do nakładania materiałów.

Rodzaje tynków maszynowych

Do wykonania tynków maszynowych stosowane są różne mieszanki suche, które następnie mieszane są w odpowiednich proporcjach z wodą, aby dać właściwą mieszankę dopasowaną do konkretnego przeznaczenia.

Z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego można nakładać tynki, lecz również sprzęt ten jest dedykowany do wykonania innych mas stosowanych w branży budowlanej oraz wykończeniowej.

Za pomocą agregatu można wykonać:

  • tynk gipsowo-wapienny
  • tynk wapienno-cementowy
  • tynk wapienny
  • tynk gipsowy
  • tynk tłumiący

 

Dodatkowo agregat tynkarski może być także zastosowany do przygotowania innego rodzaju materiałów, na przykład gładzi, zaprawy murarskiej, szczelinowej, zbrojeniowej oraz klejowej, wylewek maszynowych czy gruntów.

Najważniejsze zalety tynków maszynowych

Tynki maszynowe przygotowywane z użyciem agregatów tynkarskich są bardzo dobrym wyborem do wielu inwestycji. Zastosowanie tego typu sprzętu niesie ze sobą szeroką gamę zalet – zarówno dla firm, jak i dla ich klientów. Jakie są atuty zastosowania takich tynków?

Wśród najważniejszych zalet tynków maszynowych znajdują się między innymi:

  • szybkość realizacji prac – tynki tego typu mona wykonać o wiele szybciej niż te z użyciem tradycyjnych technologii, dzięki czemu prace postępują wtedy znacznie prędzej, a inwestycja może zakończyć się szybciej
  • wysoka jakość – tynki maszynowe mają lepszą jakość niż te narzucane, są równiejsze, gładsze, dlatego też nadają się również dobrze do wnętrz, na przykład agregaty używane są do gładzi gipsowych, które są powszechnie używane w różnych budynkach
  • łatwa obróbka – agregat tynkarski przygotowuje tynki charakteryzujące się nie tylko bardzo wysoką jakością, ale również łatwą obróbką – w tym celu także zastosować można odpowiedni sprzęt wykończeniowy
  • niskie koszty – tynki przygotowywane z pomocą agregatów są także niedrogie, widać to przede wszystkim wtedy, gdy wykonuje się je na dużych powierzchniach

Wobec tego tynki maszynowe, które przygotowuje agregat tynkarski to niezawodny wybór tam, gdzie konieczne jest uzyskanie wysokiej jakości nawierzchni – także w przypadku dużych inwestycji. Właśnie dlatego wybranie firmy wykonującej tynki maszynowe jest tak dobrym rozwiązaniem dla każdego inwestora – także w przypadku budowy domu jednorodzinnego.