czwartek, 27 sierpień 2020 07:24

Fotowoltaika – dlaczego warto wybrać ten sposób pozyskiwania energii dla domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
fotowoltaika Łódź fotowoltaika Łódź

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów indywidualnych. Dzieje się tak z kilku względów.

 

Przede wszystkim decydując się na ich wykorzystanie, można zaoszczędzić sporo wydatków związanych z utrzymaniem bieżącym nieruchomości. Dba się też o środowisko. Jakie dokładnie zalety niesie ze sobą inwestycja w fotowoltaikę? Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne i czy można liczyć na dotację, która ułatwi zakup tego rodzaju produktu?

Jakie zalety niesie ze sobą inwestycja w fotowoltaikę?

Fotowoltaika pozwala na zmianę energii słonecznej w energię elektryczną. Produkcja prądu w tej technologii jest znacznie tańsza w porównaniu do tradycyjnej metody. Dzięki temu koszty związane z utrzymaniem domu są znacznie mniejsze w porównaniu do zakupu prądu od dostawcy. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że w przypadku, gdy produkowana jest nadwyżka prądu, można ją przesłać do operatora sieci. Następnie wykorzystać ją w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba, np. w okresie jesienno-zimowym, gdy z uwagi na większe zachmurzenie, panele mogą być nieco mniej wydajne. Rośnie wówczas też zazwyczaj zapotrzebowanie na prąd.

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to także ochrona środowiska. Jak się okazuje, przy produkcji prądu z energii słonecznej nie emituje się do atmosfery zanieczyszczeń. Dlatego stosowanie paneli fotowoltaicznych jest obecnie promowane szczególnie w regionach, gdzie istnieje duże ryzyko występowania smogu.

Gdzie mogą być zamontowane ogniwa fotowoltaiczne?

Wybierając miejsce, w którym będą zamontowane panele słoneczne, zawsze warto skonsultować się z pracownikiem firmy, jakiej specjalizacją jest fotowoltaika. Łódź to miasto, w którym działa wiele tego typu przedsiębiorstw. Dlatego łatwo będzie znaleźć takie, które udzieli fachowej porady. Zawsze trzeba pamiętać, że miejsce, w którym będą zamontowane panele fotowoltaiczne, musi być wolne od cienia. Nie mogą zatem w jego pobliżu znajdować się wysokie drzewa czy np. kominy lub inne budowle, które mogłyby rzucać cień. Zazwyczaj panele montuje się na dachach od strony południowej. Można jednak wybrać inne miejsce na dachu lub nawet ścianie budynku. Kiedy nie można zamontować paneli na budynku, mogą one być zainstalowane na wydzielonym miejscu na posesji. Ciekawym rozwiązaniem są także panele, na automatycznych wysięgnikach, które samodzielnie „odnajdują” optymalną pozycję do poboru promieni słonecznych.

Czy prywatny inwestor może liczyć na dofinansowanie lub dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych?

Zakup paneli fotowoltaicznych może wydawać się dużym wydatkiem. Jednak warto wiedzieć, że inwestorzy prywatni mogą liczyć na różnego rodzaju dotacje oraz dofinansowania. Przykładem może być chociażby uruchomiony jakiś czas temu program rządowy, w ramach którego każdy, kto zdecyduje się na założenie mikroistalacji fotowoltaicznej, może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5000 zł (szczegółowe warunki otrzymania dotacji dostępne są m.in. na stronach rządowych). Aktualnie działają również programy pozarządowe, a także jest możliwość odpisania części wydatków związanych z inwestycją od podatku dochodowego.