Wykończenie ścian i podłóg w jadalni – na jakie materiały warto postawić?
Na pewno modnie urządzona jadalnia może być wykończona w jasnych, pastelowych barwach. Można wybrać szarości, a nawet kolor przypominający księżycowy pył. Można postawić też na innego rodzaju farby dekoracyjne. W końcu jadalnia jest miejscem reprezentacyjnym, gdzie będzie się przyjmowało gości. Można postawić też na farby, których kolor i struktura przypomina wygląd różnych planet Układu Słonecznego. Farby strukturalne świetnie się prezentują i gwarantują modne i nietuzinkowe wykończenie. Można je połączyć z tradycyjną farbą w dopasowanej tonacji kolorystycznej albo pokusić się o wybór ciekawej tapety, np. forniru kamiennego, który świetnie będzie współgrał z farbą strukturalną. Można zdecydować się także na beton architektoniczny i połączyć go z wykończeniem panelami korkowymi. Na podłodze sprawdzą się drewniane deski, parkiet, ale można też pokusić się o posadzkę epoksydową, wykończenie w gresie albo płytkach winylowych. Te ostatnie są ciche i dobrze oddają ciepło. Jeżeli decydujecie się na ogrzewanie podłogowe będzie to optymalne rozwiązanie.
Wybieramy oświetlenie – jadalnia musi być komfortowa pod każdym względem
Skoro już wiemy jak może wyglądać modna jadalnia, to czas dobrać do niej oświetlenie. Na pewno żyrandol do jadalni umieszczony nad stołem będzie dobrym pomysłem. Nie trzeba też wybierać tego kryształowego i można postawić na model ze szklanymi kloszami i drewnianą podstawą. Oczywiście kryształowy także może świetnie się sprawdzić. Można wybrać nie tylko kryształ biały, ale i barwiony, pasujący do wykończenia wnętrz. Oświetlenie jadalni powinno być ciepłe. Dzięki temu serwowane potrawy prezentują się jeszcze lepiej. Na ścianach można dodatkowo umieścić kinkiety. Jeżeli stawiacie na sufit podwieszany albo szukacie oświetlenia do pokoju z nisko położonym sufitem, to na pewno plafony świetnie się sprawdzą. Są różnorodne, zarówno pod względem kształtów, często nietuzinkowych, jak i użytych materiałów i można je dobrać do każdej aranżacji. Takie lampy do jadalni będą optymalnym rozwiązaniem zarówno do nowocześnie, jak i klasycznie urządzonego wnętrza.
Serce jadalni czyli stół z krzesłami, a także dodatkowe wyposażenie, w które warto zainwestować
Do jadalni dobrze sprawdzi się owalny lub prostokątny stół. W końcu chce się pomieścić przy nim jak największą liczbę gości. Warto zdecydować się na stół rozkładany. Model z drewnianym blatem będzie solidny i wytrzymały. Szklany blat może się sprawdzić, jednak ze względu na plamy i możliwość uszkodzenia nie jest tak praktyczny. Stół może być posadowiony na metalowych albo drewnianych nogach z dodatkową belką stabilizującą. Odpowiedni design sprawia, że stół będzie praktyczny. Do niego należy dobrać krzesła o odpowiedniej wysokości. Do reprezentacyjnej jadalni najlepiej wybrać modele tapicerowane. Do owalnego stołu można wybrać takie z owalnymi oparciami, a do prostokątnego z bardziej wyraźnymi krawędziami. Ponadto do jadalni warto wybrać witrynę. W niej może znaleźć się zastawa stołowa, ale i alkohol. Przyda się też komoda. W niej można przechowywać zarówno sztućce, jak i tekstylia takie jak obrusy czy zasłony, a także serwetki na stół i te elementy zastawy, które nie zmieściły się w witrynie. Mogą o być meble stylizowane, które dodadzą wnętrzu eklektyczny charakter.
Jakie praktyczne dodatki wybrać do wnętrza jadalni?
Już o dodatkach nieco wspomnieliśmy i na pewno warto wybrać modny obrus albo bieżnik na stół. Dodatki mogą ze sobą współgrać i tworzyć jednolitą aranżację, dlatego pod kolor obrusu można wybrać zasłony. W jadalni świetnie na stole będzie się prezentował świecznik z cienkimi zwężającymi się świeczkami. Na ścianie warto umieścić zegar pasujący stylistycznie do wnętrza, a na komodzie sprzęt audio, który może umilać czas w czasie rozmowy z gośćmi