Mało tego, spotykamy się tu ze zjawiskiem takim, że w tej chwili nie są oni tylko aktywnymi, a tym bardziej biernymi użytkownikami tego typu urządzeń i możliwości, ale też chcą po prostu pozostać ich twórcami, innowatorami i projektantami. Szczególnie tyczy się to starszych dzieci, nastolatków, którzy widzą co można zmienić, ulepszyć i w jaki sposób sprawić, aby świat odpowiadał rosnącym z dnia na dzień standardom i oczekiwaniom. Z tego powodu zajęcie oferujące programowanie online dla młodzieży są jednymi najpopularniejszych zajęć popołudniowych. Jednak to nie wszystko. Warto tu wspomnieć także o innych aspektach nauki programowania, głównie, jeżeli chodzi o zapytania na temat tego, a co, jeżeli dziecko nie zostanie programistą? Otóż umiejętności zdobyte podczas zajęć z programowania to nieocenione także w przypadku wielu innych planów na przyszłość, jak i samo programowanie może być naprawdę wartościowym hobby, bez potrzeby pracy w zawodzie.
Umiejętności zdobywane podczas nauki programowania?
Pierwszą i chyba najważniejszą umiejętnością, jaką otrzymają słuchacze podczas zajęć z cyklu programowanie online dla młodzieży, jak i dzieci w wieku szkolnym, to przede wszystkim technologiczna śmiałość, która niezależnie od wykonywanej w przyszłości pracy i tak będzie potrzebna. Tak jak ma to miejsce już teraz. Niezależnie od zajmowanego stanowiska istnieje niewielki procent takich, na których znajomość obsługi komputera i urządzeń cyfrowych dostosowanych do typu pracy nie jest potrzebne. Nie bojąc się pracy z komputerem ani, nie reagując paniką na drobne błędy czy problemy z ich działaniem oszczędzamy sobie stresu, jak i czasu pracodawcy, co jest niezwykle cenione.
Umiejętności poza informatyczne.
Programowanie online dla młodzieży to także okazja do tego, aby zdobyć wiele cenionych, pozaprogramistycznych umiejętności. Tak zwanych umiejętności miękkich. Jeżeli ktoś orientuje się, ile w rzeczywistości daje nam nauka matematyki i dlaczego jest tak ważna, powinien zrozumieć, że rozwój programistyczny także może wpływ na rozwój człowieka. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić łatwość w podejmowaniu decyzji i stawianie czoła problemom, umiejętności myślenia logicznego i analizy sytuacji. Ponadto warto tu też zwrócić uwagę na aspekt rozwoju komunikacji i umiejętności jasnego wyrażania się, a także odbioru we właściwy sposób przekazywanych nam informacji .