poniedziałek, 27 wrzesień 2021 18:33

Odzysk ciepła - w jaki sposób może się odbywać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ekoi.pl ekoi.pl pixabay

Odzysk ciepła to proces odzyskiwania ciepła z wielu różnych źródeł, zwykle wody, powietrza lub innych płynów. Ilość ciepła, którą można odzyskać, zależy od typu systemu i jego warunków pracy.

Na przykład system, który wykorzystuje wodę do chłodzenia, nie wytwarza wystarczającej ilości ciepła, aby utrzymać ciepło; ale taki, który używa woli powietrza. Oba typy mogą używać wody; ale jeśli są chłodzone powietrzem, to dopływ powietrza musi być bardziej wydajny niż dopływ wody. W niektórych przypadkach ta metoda może działać lepiej niż użycie oddzielnego systemu chłodniczego, aby zapewnić precyzyjną kontrolę nad temperaturą. W systemie wentylacyjnym może gromadzić się ciepło lub wilgoć. Można tego łatwo uniknąć, zapewniając czyste i suche powietrze. Jest to ważne nie tylko dla urządzeń automatycznych, ale także dla maszyn ręcznych, takich jak klimatyzatory, wentylatory, sprężarki itp. 

Rekuperacja i jej stosowanie w przemyśle 

Rekuperacja jest stosowana w przemyśle od dziesięcioleci w celu zmniejszenia zużycia energii i zwiększenia stabilności temperatury; ale obecnie jest szeroko stosowany również w zastosowaniach mieszkaniowych. Nie jest to nic dziwnego - wszak każdy mieszkaniec chciałby znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób doprowadzić do odzysku ciepła. Na przykład istnieje wiele produktów, które twierdzą, że odzyskują ciepło z rur z ciepłą wodą: generatory pary, przekaźniki termiczne, grzejniki i podgrzewacze wody, a nawet panele słoneczne, które mogą wychwytywać światło słoneczne lub energię wiatru i przekształcać je w energię elektryczną. Rekuperacja, o której więcej przeczytasz na www.ekoi.pl to odzysk ciepła w systemach wentylacyjnych to kluczowy element projektowania i eksploatacji nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych. Proces jest zwykle zaprojektowany tak, aby system działał w określonej temperaturze poprzez rozkład i ponowne wykorzystanie energii cieplnej. Skorzystaj z bezpłatnej wiedzy na temat rekuperacji za sprawą materiałów wideo, które są dostępne na