środa, 01 czerwiec 2022 11:38

Płytki liście w Twoim wnętrzu – zainspiruj się wyjątkowym kształtem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Płytki liście na ścianę Płytki liście na ścianę

W trendach ostatnich lat widać częste nawiązanie do natury. Dominują takie kolory jak zieleń, beż i brąz. Nie brakuje też motywów roślinnych. Są one na ścianach i tekstyliach. Płytki liście doskonale się w to wpisują.

 

Przez wiele lat we wnętrzach stawiano przede wszystkim na minimalizm i geometrię, a styl industrialny i nowoczesny zdominowały większość aranżacji. W dalszym ciągu są wśród najpopularniejszych trendów, ale obok nich jest sporo innych interesujących opcji. Coraz częściej widać również chęć powrotu do natury. W aranżacjach jest mnóstwo motywów roślinnych, które zdobią ściany, okna, podłogi i tekstylia. Wśród materiałów, na które warto zwrócić uwagę, chcąc uzyskać ciekawy efekt z wykorzystaniem roślinnych wzorów, są płytki liście.

Gdzie układać płytki liście?

Właściwości płytek ceramicznych czynią z nich idealny materiał wykończeniowy do łazienki, gdzie jest wysoki poziom wilgoci i funkcjonalność jest priorytetem. Płytki z motywem liścia lub wręcz mające jego kształt nie tylko będą odporne na działanie wody i łatwo będzie je czyścić, ale staną się fenomenalną ozdobą. Układając tak unikatowy wzór, można sprawić, że ściana, na którą do tej pory nie spoglądaliśmy jako na przestrzeń dekoracyjną, teraz będzie zdobić i podkreślać charakter aranżacji.

Jednak łazienka nie jest jedynym pomieszczeniem, w którym taka mozaika się sprawdzi. Możemy o niej pomyśleć także w kuchni. Pięknie będzie prezentować się na przykład nad blatem albo do wykończenia przestrzeni przy stole. Jeżeli nie boimy się eksperymentować z wnętrzami, to płytki w kształcie liści możemy włączyć w wystrój innych pomieszczeń na przykład przedpokoju i salonu. Motywy roślinne mogą dobrze wyglądać w każdym z nich, a w takiej odsłonie mozaika z powodzeniem zastąpi dekoracje ścienne.

Płytki liście sprawdzą się przy każdym stylu aranżacyjnym

Nie ulega wątpliwości, że płytki ceramiczne przypominające swoją formą liście to bardzo oryginalna i nowoczesna propozycja. Będą znacznie bardziej przyciągać uwagę aniżeli tradycyjne płytki prostokątne lub kwadratowe. Czy to znaczy, że sprawdzą się tylko przy stylu nowoczesnym? Niekoniecznie. Motywy roślinne przewijają się w wielu stylach aranżacyjnych, a więc płytki będą równie dobrze komponować się na przykład z aranżacją vintage lub retro. Jeśli umiemy łączyć ze sobą różne materiały i faktury, posłużą do wykończenia wnętrza eklektycznego.

Do czego pasują płytki liście?

Pojawia się jeszcze pytanie, z czym takie płytki będą dobrze się komponować. Ponieważ chcemy nawiązać do natury, połączmy naszą mozaikę z drewnem. Drewniane meble kuchenne albo drewniana podłoga będą tworzyć elegancką i spójną kompozycję.

Ponadto patrzmy na kolory. Kiedy nasze płytki będą zielone, to możemy je łączyć z takimi kolorami jak biel, odcienie szarości, brązowego, szarego i żółtego, w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt. Natomiast gdy nasze płytki będą w ciepłym odcieniu brązu, to również dobrze skomponują się z bielą i żółtym. Oprócz tego mozaika będzie pasować do zielonego, szarego i czarnego.