środa, 18 październik 2023 18:10

Pompa ciepła – dlaczego to najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pompa ciepła a grzejnik pompa ciepła a grzejnik pixabay

Działanie na rzecz ochrony środowiska i ograniczenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na otaczający nasz świat to tematy, które dominują współczesną debatę publiczną. Jak nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pomóc naszej planecie w utrzymaniu równowagi środowiskowej? Czy ogrzewanie pompą ciepła jest działaniem ekologicznym?

 

Ekologiczne ogrzewanie  - jak działa powietrzna pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrzna jest urządzeniem, które zamienia energię mechaniczną czerpaną z powietrza atmosferycznego w energię cieplną. Innymi słowy powietrze zasysane przez wentylator – a dokładniej jego pęd – oddaje swoją energię w wymienniku ciepła, jaki znajduje się w pompie ciepła. W wymienniku jest ona wyłapywana przez czynnik chłodniczy, który wyparowuje i trafia do sprężarki. Jej działanie powoduje wzrost ciśnienia pary, a tym samym jej temperatury. Tak powstały, gorący czynnik, jest następnie przekazywany do kolejnego wymiennika, którego zadaniem jest przekazanie ciepła do systemu grzewczego. Pompa ciepła operuje na niskich temperaturach, dlatego ważnym jest posiadanie odpowiedniego systemu grzewczego w domu – temat pompa ciepła a grzejniki jest jednym z kluczowych do osiągnięcia efektywnego ogrzewania domu.

Pompa ciepła z fotowoltaiką – proekologiczne rozwiązanie dostępne dla każdego

Pompa ciepła nie jest jednak urządzeniem, które nie wymaga żadnego zasilania. Jest ona napędzana przy pomocy energii elektrycznej. Jest ona niezbędna m.in. do funkcjonowania wentylatorów nawiewających powietrze atmosferyczne do wnętrza jednostki czy też sterowników, odpowiedzialnych za utrzymywanie stałej temperatury w Twoim domu czy utrzymania stałej temperatury w zbiorniku z ciepłą wodą użytkową. Wiadomym jest, że energia elektryczna musi mieć swoje źródło – korzystając z energii dostarczanej sieci najczęściej współuczestniczymy w produkcji szkodliwych produktów spalania, jakie generowane są ciągle jeszcze przez elektrownie. Na szczęście można to łatwo – i w dodatku zyskując wysokie oszczędności na rachunkach za energię elektryczną – zmienić. Wystarczy zainwestować w domową lub firmową instalację fotowoltaiczną, jaką znajdziesz na https://www.esoleo.pl, która produkować będzie energię zasilającą pracę pompy ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła a ekologia

W przypadku połączenia:

  • ogrzewania domu z wykorzystaniem energii cieplnej generowanej przez pompę ciepła i
  • produkowanie energii elektrycznej, która wykorzystywana będzie m.in. do zasilania odpowiedzialnej za ogrzewania domu pompy ciepła,

możliwe jest uzyskanie niemal zeroemisyjnego budynku. Dzieje się tak wskutek wykorzystania całkowicie naturalnych źródeł energii – energii słonecznej, z której prąd produkowany jest przez instalację fotowoltaiczną i energii wiatru, która wykorzystywana jest przez pompę ciepła. Fotowoltaika z pompą ciepła umożliwiają zatem maksymalne wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu jego zanieczyszczania.

Pompa ciepła a konwencjonalne źródła ogrzewania

Pompa ciepła w znacząco mniejszym stopniu — w porównaniu do konwencjonalnego ogrzewania — zanieczyszcza środowisko naturalne. Podczas ogrzewania z użyciem metod konwencjonalnych, wymagających do wytworzenia energii cieplnej procesu spalania, powstają uboczne produkty tego procesu. Sadza, zanieczyszczenia, popiół i dym, które trafiają do otoczenia, powodują skażenie środowiska, naszej żywności, przedostają się do naszych płuc, przyczyniając się do wielu chorób układu oddechowego i pokarmowego, jakie zaliczane są do współczesnych chorób cywilizacyjnych. Pompa ciepła nie przyczynia się do tego skażenia – podczas jej pracy nie powstają bowiem żadne uboczne produkty.

Wpływ pompy ciepła na środowisko

Pompa ciepła to całkowicie przyjazne dla środowiska urządzenia. Nie emituje ona bowiem żadnych zanieczyszczeń, co stanowi ekologiczną alternatywę dla dotychczas użytkowanych, konwencjonalnych źródeł ogrzewania. Ogrzewanie pompą ciepła nie powoduje emisji do otoczenia dymu czy popiołu, substancji szkodliwych, spalin czy sadzy. Nawet w przypadku używania do jej zasilania energii pochodzącej z konwencjonalnych elektrowni, korzystając z pompy ciepła emisja szkodliwych substancji do środowiska ograniczona zostaje o niemal 80 % w porównaniu do ogrzewania domu przez spalanie paliw, np. w kotle węglowym.

Brak emisji szkodliwych substancji do środowiska i możliwość zasilania energią czerpaną z odnawialnych źródeł energii, czyni z pomp ciepła urządzenia, które w stu procentach zasługują na miano urządzeń ekologicznych.