sobota, 16 lipiec 2022 10:10

Praktyczne sposoby na słupki ogrodzeniowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Słupki ogrodzeniowe Słupki ogrodzeniowe pixabay

Podtrzymują konstrukcję płotu, decydują o jego właściwościach użytkowych oraz wpływają na to, jak cała instalacja prezentuje się pod względem wizualnym. Słupki ogrodzeniowe to bardzo ważna część konstrukcji otaczającej posesję. Jak dobrać odpowiednie słupki do przęseł ogrodzeniowych oraz na co zwrócić uwagę podczas ich montażu? Podpowiadamy!

 

Uwaga na dobór słupków

Słupki ogrodzeniowe to elementy płotu, na których spoczywa cały ciężar konstrukcji. Ich parametry - materiał z którego są wykonane oraz szerokość, grubość i wysokość - powinny być ściśle dobrane do paneli ogrodzeniowych, które będą podtrzymywać. By całe ogrodzenie stało stabilnie, słupki powinniśmy wyposażyć w odpowiednie wsporniki. Takie elementy mocuje się najczęściej na początku i końcu ogrodzenia, w miejscach gdzie płot zakręca, a w przypadku instalacji o bardzo długich odcinkach prostych - również w linii płotu. Problem z odpowiednim doborem słupków można wyeliminować, jeśli zdecydujemy się na zakup kompletnego ogrodzenia. W gotowym do złożenia zestawie otrzymamy wówczas dopasowane do siebie panele, słupki oraz akcesoria montażowe. Budowę takiego ogrodzenia można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalnej ekipie.

Radzimy, jak stawiać słupki ogrodzeniowe

Właściwe osadzenie słupków to kluczowa sprawa. Muszą stać prosto i być trwale przymocowane do podłoża, by ogrodzenie panelowe stało stabilnie - nie przewróciło się pod własnym ciężarem, wpływem wiatru lub działania innych sił. Ich instalację możemy wykonać na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest wkopanie ich bezpośrednio w grunt. W takim przypadku ważne jest, by podłoże było stabilne. Najlepiej wzmocnić je, stosując suchą zaprawę murarską. Lepszą - ale wymagającą większych nakładów finansowych - metodą jest wmurowanie słupków bezpośrednio w betonowy fundament lub trwałe zamocowanie ich do podmurówki za pomocą metalowych kotw. Dzięki temu słupki ogrodzeniowe - i cała konstrukcja płotu - będą bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.