To samo dotyczy domowych projektorów, które w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Czy fachowa kalibracja sprzętu może rozwiązać problemy jakości obrazu? A może lepiej zrobić to we własnym zakresie? W niniejszym artykule postanowiliśmy to sprawdzić.
Poprawna kalibracja obrazu w telewizorze – to ma sens!
W gruncie rzeczy kalibracja telewizora sprowadza się do tego, aby mieć jak najwięcej satysfakcji z wydanych pieniędzy. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nowy sprzęt pochodzi z wyższej półki i trzeba za niego słono zapłacić. Nie jest bowiem tajemnicą, że naprawdę porządne telewizory są drogie. A skoro już zdecydowaliśmy się na taki wydatek, dobrze byłoby korzystać z nich w stu procentach, prawda?
Powyższe dotyczy oczywiście filmów/seriali, wydarzeń sportowych, ale i gier komputerowych. Twórcy wyjątkowych tytułów na Play Station czy konsolę Xbox kładą wręcz olbrzymi nacisk na grafikę. Poprawne odwzorowanie kolorów i szczegółowość w ciemniejszych momentach – to bardzo mocno wpływa na doznania płynące z rozrywki wizualnej. A jeśli akcja toczy się szybko i występują dynamiczne zmiany, źle skonfigurowane parametry obrazu uszczuplą przyjemność oraz potencjał sprzętu, który pozostanie niewykorzystany. Szkoda wydawać pieniądze na wysokiej klasy telewizor, skoro ma się ograniczać jego możliwości.
Czy warto przeprowadzić kalibrację telewizora samodzielnie?
Kalibracja TV nie jest łatwa. Choć proces powinien przebiegać intuicyjnie za pomocą samego pilota, większość użytkowników nie potrafi sprostać zadaniu. Czasami nawet pogarszają oni sytuację, w rezultacie czego wracają do konfiguracji fabrycznej. Droższe telewizory wyposażone w bardziej czułe i wydajne ekrany OLED, chociażby, tym bardziej wymagają i wiedzy, jak i wyczucia stylistyki. Fabryczne ustawienia obrazu są zwykle podstawowe lub oparte na utartych schematach.
Każdy pojedynczy model podlega takim samym procedurom na taśmie produkcyjnej. Prawdą jest jednak to, że każdy z nas odbiera kolory nieco inaczej. Wiele może też zależeć od warunków oświetleniowych panujących w danym pomieszczeniu podczas oglądania filmu lub mocno angażującego gamingu.
Oznacza to, że tylko profesjonalna kalibracja telewizora będzie w stanie wyciągnąć jak najwięcej jakości z danego sprzętu. Rzecz w tym, że w tym procesie oprócz doświadczenia ekspertów wykorzystywane są także odpowiednie narzędzia pomiarowe. Mowa tu głównie o spektrofotometrach i kolorymetrach. Służą temu, by ustawić najbardziej realistyczne nasycenie kolorów poprzez 10-punktową regulację gamy bar.
Poza tym pomogą precyzyjnie wyrównać balans bieli albo ostrość obrazu, która z kolei musi świetnie współpracować w przypadku scen, gdzie występuje wysoki kontrast ekspozycji. Ot, film "Sin City" na przykład pełen jest takich klimatów. Jeśli ostrość będzie niewłaściwa, krawędzie poszczególnych elementów się rozmyją. Jeśli będzie zaś przedobrzona (częsty błąd przy samodzielnej konfiguracji), osiągnie się niezbyt estetyczny efekt, który znacząco popsuje wrażenia. Specjaliści od kalibracji telewizora będą wiedzieli, jak optymalnie wypoziomować nie tylko ostrość, ale i wszystkie inne parametry, które wpływają na jakość obrazu.
Powyższe chyba jednoznacznie odpowiada na pytanie związane z samodzielną kalibracją. Można spróbować, aczkolwiek zdecydowana większość użytkowników po prostu nie jest w stanie sobie poradzić bez fachowej wiedzy i urządzeń pomiarowych. W efekcie uda im się osiągnąć pewien poziom jakości, który jednak niewiele będzie się różnił od tego, co mogli zobaczyć w ustawieniach fabrycznych. Inwestycja w profesjonalną kalibrację to natomiast gwarancja, że proces wyciągnie z telewizora 100% jego możliwości. Dotyczy to zarówno bardzo kosztownych modeli, jak i tych z niższych półek cenowych.
Konfiguracja parametrów projektora domowego
Praktycznie rzecz biorąc, kalibracja telewizora polega na tych samych zasadach, co w przypadku urządzeń do projekcji na ścianie lub ekranie dedykowanym. Choć są to sprzęty bardzo od siebie różne, pod wieloma względami wymagają takiej samej konfiguracji obrazu. W przypadku kalibracji projektora otoczenie zewnętrzne ma jednak dużo większy wpływ na odwzorowanie barw i kontrastu. Poprawne wyciemnienie domowej salki projekcyjnej to absolutna podstawa.
Bez tego nawet nie ma co liczyć, że doświadczony fachowiec dostarczy nam pełnię satysfakcji z jakości obrazu. Wiele osób o tym zapomina podczas kupowania projektora. Niemniej jeśli dla kogoś kalibracja telewizora na profesjonalnym poziomie stanowi chleb powszedni, również i z konfiguracją sprzętu do projekcji nie będzie żadnego problemu, o ile zadbamy o odpowiednie warunki wyświetlania. Wówczas możemy mieć pewność, że w zamian za wydane pieniądze dostaniemy prawdziwe, ale to rzeczywiście prawdziwe kino domowe na miarę XXI wieku.