wtorek, 21 wrzesień 2021 15:04

Umowa wynajmu długoterminowego – co trzeba wiedzieć przed jej podpisaniem

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
carsmile carsmile pixabay

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularną formą finansowania samochodu. To rozwiązanie, które niesie ze sobą korzyści, których może zabraknąć w przypadku leasingu.

Jednak podobnie jak w przypadku leasingu, właścicielem pojazdu pozostaje firma zewnętrzna. Prawa i obowiązki pomiędzy stronami reguluje umowa najmu długoterminowego. Na co warto zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?

Przedmiot umowy

Podstawą umowy wynajmu długoterminowego jest przedmiot najmu. Co może nim być? Patrząc na ofertę firmy Carsmile, dostępną pod adresem https://carsmile.pl/ widać, że nie musi to być wyłącznie samochód osobowy. Firma oferuje również auta dostawcze i motocykle. Oprócz szczegółów opisujących markę i model pojazdu oraz jego wyposażenie, na umowie znajdziemy także okres wynajmu oraz wysokość raty. To absolutna podstawa, bez której nie byłoby wiadomo co, kiedy i za ile jest wynajmowane.

Jednak nie tylko pojazd jest tym, za co płacimy. Carsmile wliczają w ratę również koszty serwisu, ogumienia oraz opcjonalne ubezpieczenie. Warto zwracać na to uwagę, gdyż nie wszystkie firmy idą tą drogą. Po podpisaniu umowy może okazać się, że za wszystkie te rzeczy należy zapłacić osobno. A to znacznie obniży atrakcyjność oferty.

Na co jeszcze zwracać uwagę    

Firma oferująca usługę wynajmu pozostaje właścicielem pojazdu. Nic więc dziwnego, że w umowie mogą znaleźć się zapisy mające na celu odzyskanie samochodu w jak najlepszym stanie. Dlatego przewożenie zwierząt, czy też palenie papierosów w pojeździe, może zostać obłożone opłatą dodatkową – skutki tych czynności mogą znacząco obniżyć wartość pojazdu.

Odrębną kwestią pozostaje uszkodzenie auta w trakcie użytkowania. W przypadku zdarzenia drogowego, które zaistniało nie z naszej winy, możemy liczyć na OC sprawcy. Jeżeli jednak to my zawinimy, musimy zapłacić udział własny w szkodzie. W zależności od abonamentu możemy skorzystać z auta, które ma w pakiecie AC i ponosić udział w szkodzie tylko do 100 zł.

Wynajem długoterminowy wiąże się również z pewnymi ograniczeniami w użytkowaniu pojazdu. Najczęściej dotyczą one limitu kilometrów oraz osób, które mogą korzystać z samochodu. Zapisy umowy mogą regulować również warunki wyjazdu samochodem poza granice kraju.

Umowa najmu podpisywana jest na czas określony. Należy zatem liczyć się z kosztami naliczanymi za zerwanie jej we wcześniejszym terminie.

Czy te zapisy to pułapki na klienta?

Powyższe punkty nie są niczym złym, służą ochronie interesów firmy. W przeciwnym wypadku jej prowadzenie mogłoby szybko stać się bardzo nieopłacalne, a uczciwe oferty wynajmu długoterminowego szybko zniknęłyby z rynku. Rzetelne firmy chętnie wyjaśniają niejasne zapisy umowy.

Może się jednak zdarzyć, że firma zabezpiecza się również przed wzrostem cen u dealerów samochodowych. Niespodziewana zmiana wysokości raty w trakcie trwania umowy lub nawet jeszcze przed wydaniem samochodu nie będzie przyjemnym doświadczeniem. Dlatego nie należy podpisywać umowy najmu długoterminowego, jeżeli nie mamy pewności, że w pełni zrozumieliśmy wszystkie zapisy znajdujące się w treści dokumentu.