czwartek, 26 styczeń 2023 11:39

Polscy producenci środków ochrony roślin

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ciech Agro Ciech Agro mat.prasowe

Osoby oczytane dość dobrze wiedzą o tym, że Polscy producenci środków ochrony roślin podlegają polskim normom prawnym, jeśli chodzi o substancje czynne zawarte w tej chemii i ich stężenie procentowe. Nie da się też ukryć tego, że polskie normy muszą być dopasowane do norm panujących w krajach UE.

 

Zgodność z normami

Normy nie mogą być pod żadnym względem luźniejsze, a wręcz przeciwnie część z nich jest bardziej zaostrzona niż w pozostałych krajach UE. Z drugiej jednak strony niektórych norm nie muszą spełniać towary, które to z Polski trafią na inne rynki, takie jak te w Azji, bo właśnie tam wiele z tych norm prawnych po prostu nie istnieje. Nie zmienia to jednak faktu, że polscy producenci środków ochrony roślin dokładają wszelkich starań, by stworzyć najwyższej jakości produkty.

Gdzie można kupić środki ochrony roślin?

W Polsce środki ochrony roślin można łatwo zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Te produkty niekiedy da się też nabyć w sklepach z chemią gospodarczą, choć nie w każdym sklepie tego rodzaju są one dostępne. Te konkretne środki dzielą się też na produkty wykorzystywane w produkcji rolnej. Produkcja takowa oznacza znaczne ilości, ale też i zezwolenia na użycie pewnych specyfików chroniących przed insektami. Niektóre rodzaje chemii tego typu nie mogą być stosowanymi w zbyt dużych ilościach. Opryskiwacze, do których się je wlewa, powinny mieć atesty i rolnik wlewający taką chemię musi nosić też odpowiedni strój ochronny. Kluczowe znaczenie ma też i to, że niektóre rodzaje tych specyfików nie powinny być stosowane przy zwierzętach hodowlanych.

Najwięksi producenci środków ochrony roślin

W Polsce środki ochrony roślin wytwarzają firmy:

  1. Agra
  2. Ciech Agro
  3. Pestilia
  4. Invvigo

Jeśli zaś chodzi o najlepsze z produktów tych firm, to trudno się je klasyfikuje, bo produkcja rolna różni się od hodowli roślin ozdobnych. Ten drugi rodzaj hodowli to nie dbanie o owoce, ale o ładne liście, kwiaty i o to by rodzime gatunki insektów nie atakowały naszych ciekawych egzotycznych kwiatów. Dlatego też nawet najbardziej doświadczeni hodowcy roślin ozdobnych wchodzą na blogi poświęcone środkom ochrony roślin, po to, by znaleźć chemię, która uchroni urodziwe rośliny przed insektami i przed czynnikami takimi jak zbyt intensywne nasłonecznienie, a nawet występowanie różnego rodzaju grzybów.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat producentów ochrony roślin?

Osoby oczytane dość dobrze wiedzą o tym, że producenci środków ochrony roślin udoskonalają swoje produkty każdego dnia. Jednym słowem kolejna generacja danego specyfiku lepiej chroni dany gatunek rośliny przed insektami i grzybami i co równie ważne chemia ta nie szkodzi samej roślinie. Poprzednia generacja danego środka mogła dobrze chronić przed owadami i grzybami, ale też w jakimś stopniu wysuszać daną roślinę. Dlatego też kolejna wersja musi być opcją równie skuteczną, a dokładniej tak samo oddziaływać na grzyby i nie wysuszać danego gatunku rośliny, czy też nawet kilku gatunków spokrewnionych.

Takie udoskonalenie oznacza nawet kilka lat pracy dla zespołu kilkudziesięciu chemików z wieloletnim doświadczeniem, ale warto zainwestować w te prace badawczo-rozwojowe, bo produkt stworzony dzięki nim może przynieść znaczne zyski. Obecnie preparaty dostępne na rynku są naprawdę wysokiej jakości. Ich stosowanie nie tylko zadba o nasze rośliny, ale także będzie bezpieczne dla środowiska, dlatego z pewnością warto z nich korzystać. Wejdź tutaj i zapoznaj się z ich właściwościami.