Elastyczne bramy PCV instalowane są wedle życzenia klienta na zewnątrz jak i wewnątrz budynków przemysłowych, czy obiektów użyteczności publicznej zapewniając oczekiwaną prywatność i izolację cieplną. Produkt tego typu znajduje zastosowanie także w branży spożywczej, gdzie często stosowany jest jako innowacyjne rozwiązanie termoizolacyjne. Bardzo często bramy szybkobieżne wybierane są do chłodni i mroźni w zakładach spożywczych czy supermarketach.
Dlaczego zatem warto stosować bramy szybkobieżne w szeroko pojętym przemyśle spożywczym ze szczególnym uwzględnieniem chłodni i mroźni ?
Bramy szybkorolowane to produkty uniwersalne, które doskonale sprawdzają się niezależnie od branży i gałęzi rynku. Odpowiednio wydajne parametry dostosowane do miejsca pracy i potrzeb klienta powodują, że zastosowanie bram PCV jest jak najbardziej możliwe, a wręcz wskazane, czy konieczne w wielu przypadkach, szczególnie warunkach chłodniczych, czyli w miejscach gdzie brama szybkobieżna dedykowana jest do konkretnych zadań, a gdzie zwykła brama ze względu na swoje konstrukcyjne ograniczenia nie zdałaby egzaminu.
Prostota budowy wiążąca się z ograniczonymi wymaganiami montażowymi, wysokie bezpieczeństwo użytkowania oraz szczelność sprawiają, że innowacyjne bramy szybkobieżne do chłodni i mroźni to rozwiązanie optymalne. Nowoczesne metody produkcji uwzględniające wymogi środowiskowe oraz odgórne normy dotyczące przemysłu spożywczego zapewniają wysoką izolację cieplną oraz niezwykłą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, na przykład wiatru czy wody, a nawet środowiska agresywnego, kwasowego czy zasadowego.
Wysokiej jakości bramy foliowe z krótkim terminem realizacji dostosowane do indywidualnych potrzeb znajdziesz na: http://www.bramyszybkobiezne.pl.
Bramy szybkobieżne do chłodni wyposażone są zgodnie z warunkami miejsca pracy – dodatkowe uszczelnienia i izolacja termiczna w płacie bramy, przekładki termiczne oraz system ogrzewania prowadnic, silnika, przekładni a nawet centrali sprawiają, że bramy szybkorolowane są niezastąpione pod względem trwałości i poziomu termoizolacji do mroźni i chłodni.
Jaka właściwie powinna być brama szybkobieżna PCV do chłodni i mroźni w aspekcie wyjątkowo trudnych i surowych warunków pracy?
Chłodnie i mroźnie to specyficzne warunki pracy, które wymagają specjalnych właściwości wytrzymałościowych i izolacyjnych. Tam gdzie zachodzi taka potrzeba, a środowisko jest agresywne np. kwasowe, całą konstrukcję bramy wykonuje się ze stali nierdzewnej INOX, która jest odporna na działanie agresywnych czynników. Bramy do przemysłu spożywczego w tym do chłodni i mroźni posiadają oczywiście atest higieniczny PZH. Bramy szybkobieżne do przemysłu spożywczego są odpowiednio doszczelnione, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie wymaganych temperatur w pomieszczeniu, a duża szybkość pracy umożliwia ograniczenie wymiany mas powietrza i zredukowanie straty energii. Oznacza to, że bramy PCV nie tylko usprawniają pracę, ale także obniżają koszty własne, w tym koszty zużycia energii.
W trudnych warunkach, jakie panują w chłodniach doskonale sprawdzą się bramy szybkobieżne o wysokiej gęstości kurtyny (nawet do 2000 g/m2) i z dodatkową podgrzewaną przestrzenią między dwoma kurtynami. Taka metoda przeznaczona jest w szczególności do dużych chłodni i mroźni w zakładach na skalę przemysłową.
Efektywnym rozwiązaniem są również inteligentne systemy sterowania oraz systemy samonaprawy, w które coraz częściej wyposażone są bramy szybkorolowane. Automatyczny system sterowania umożliwia zoptymalizowanie przepływu towarów, a jednocześnie ograniczenie strat energii. Z kolei bramy szybkobieżne samonaprawialne to produkty, które w razie kolizji samoczynnie wypadają z prowadnic, a następnie zostają bezobsługowo wprowadzone na pierwotne miejsce. Dzięki temu kurtyna PCV nie ulega uszkodzeniom i na długo zachowuje pełną funkcjonalność.