poniedziałek, 18 lipiec 2022 15:46

Jak działa monitoring CCTV?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
monitoring CCTV monitoring CCTV pixabay

Monitoring CCTV (ang. Closed Circuit Television) to system składający się przede wszystkim z kamer i urządzeń rejestrujących obraz.

Początkowo nazywany był powszechnie telewizją przemysłową, ponieważ zaczęto go stosować właśnie w dużych obiektach przemysłowych, żeby zapobiegać kradzieżom i innym wykroczeniom. Obecnie zastosowanie systemów CCTV jest bardzo szerokie. Sprawdź, z jakich elementów składa się system CCTV i jak działa. Przeczytaj tekst poniżej!

Podstawowe elementy systemu CCTV

W przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji, osiągalnej dla każdego użytkownika z odbiornikiem TV, system CCTV tworzy zamknięty system o ograniczonym dostępie. W jego skład wchodzą następujące elementy:

  • kamery – urządzenia rejestrujące obraz;

  • medium transmisyjne, czyli nośnik transmisji obrazu. Może to być kabel koncentryczny albo przewód sygnałowy popularnie zwany skrętką;

  • PVR (ang. Personal Video Recorder) – urządzenia elektroniczne, które nagrywają obraz z kamer na dysk w formacie cyfrowym;

  • monitory – ekrany, na których odtwarza się obraz z kamer nagrany przez PVR.

Oczywiście monitoring CCTV to nie tylko podstawowe elementy, ale także urządzenia nadzoru systemu, takie jak: lampy IR (na podczerwień), czujniki zmierzchu, teleobiektywy czy pozycjonery.

Jak działa monitoring wizyjny CCTV?

Kamery rejestrują obraz, który jest nagrywany przez PVR i odtwarzany na monitorach. W zależności od wielkości systemu i objętego nim obiektu, monitory mogą znajdować się w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Współczesny monitoring wizyjny często pozwala na sterowanie systemem z jednego miejsca (często jest nim właśnie pokój kontrolny) za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego klawiatury.

Możliwości systemu w dużym stopniu zależą od zastosowanych kamer. Współczesne urządzenia IP pozwalają np. nie tylko na zapisanie obrazu w sieciowym urządzeniu pamięci masowej, ale także na działanie zdecentralizowane i zapisywanie danych w lokalnych rejestratorach.

Gdzie stosuje się monitoring?

Systemy wizyjne instaluje się obecnie w wielu obiektach. Są to oczywiście nadal budynki i tereny przemysłowe, ale także:

  • centra handlowe, sklepy, restauracje;

  • lotniska i dworce;

  • banki, szkoły, uczelnie;

  • ulice miejskie oraz autostrady.

Monitoring CCTV może stanowić odrębny system, jednak często integruje się go z innymi systemami bezpieczeństwa danego obiektu. W ten sposób pomaga w wykryciu nie tylko niedozwolonych zdarzeń takich jak np. wtargnięcie na teren budynku, ale także pomaga w wykryciu pożarów czy np. awarii automatycznych linii produkcyjnych.