Początkowo nazywany był powszechnie telewizją przemysłową, ponieważ zaczęto go stosować właśnie w dużych obiektach przemysłowych, żeby zapobiegać kradzieżom i innym wykroczeniom. Obecnie zastosowanie systemów CCTV jest bardzo szerokie. Sprawdź, z jakich elementów składa się system CCTV i jak działa. Przeczytaj tekst poniżej!
Podstawowe elementy systemu CCTV
W przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji, osiągalnej dla każdego użytkownika z odbiornikiem TV, system CCTV tworzy zamknięty system o ograniczonym dostępie. W jego skład wchodzą następujące elementy:
kamery – urządzenia rejestrujące obraz;
medium transmisyjne, czyli nośnik transmisji obrazu. Może to być kabel koncentryczny albo przewód sygnałowy popularnie zwany skrętką;
PVR (ang. Personal Video Recorder) – urządzenia elektroniczne, które nagrywają obraz z kamer na dysk w formacie cyfrowym;
monitory – ekrany, na których odtwarza się obraz z kamer nagrany przez PVR.
Oczywiście monitoring CCTV to nie tylko podstawowe elementy, ale także urządzenia nadzoru systemu, takie jak: lampy IR (na podczerwień), czujniki zmierzchu, teleobiektywy czy pozycjonery.
Jak działa monitoring wizyjny CCTV?
Kamery rejestrują obraz, który jest nagrywany przez PVR i odtwarzany na monitorach. W zależności od wielkości systemu i objętego nim obiektu, monitory mogą znajdować się w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Współczesny monitoring wizyjny często pozwala na sterowanie systemem z jednego miejsca (często jest nim właśnie pokój kontrolny) za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego klawiatury.
Możliwości systemu w dużym stopniu zależą od zastosowanych kamer. Współczesne urządzenia IP pozwalają np. nie tylko na zapisanie obrazu w sieciowym urządzeniu pamięci masowej, ale także na działanie zdecentralizowane i zapisywanie danych w lokalnych rejestratorach.
Gdzie stosuje się monitoring?
Systemy wizyjne instaluje się obecnie w wielu obiektach. Są to oczywiście nadal budynki i tereny przemysłowe, ale także:
centra handlowe, sklepy, restauracje;
lotniska i dworce;
banki, szkoły, uczelnie;
ulice miejskie oraz autostrady.
Monitoring CCTV może stanowić odrębny system, jednak często integruje się go z innymi systemami bezpieczeństwa danego obiektu. W ten sposób pomaga w wykryciu nie tylko niedozwolonych zdarzeń takich jak np. wtargnięcie na teren budynku, ale także pomaga w wykryciu pożarów czy np. awarii automatycznych linii produkcyjnych.