niedziela, 16 październik 2022 16:16

Jak zaprojektować wnętrze salonu kosmetycznego?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
projektowanie salonu kosmetycznego projektowanie salonu kosmetycznego Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Projektowanie salonu kosmetycznego nie jest prostym zadaniem. Jest to specyficzne pomieszczenie, które wymaga wyobraźni, poczucia estetyki, ogromu pracy, czasu i pieniędzy.

Jak urządzić salon stylowo, a jednocześnie elegancko i ciepło? Na jakie szczegóły zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej! Na pewno warto zapoznać się z zebranymi informacjami!

Co powinien zawierać każdy salon kosmetyczny?

Projektowanie wnętrza salonu kosmetycznego należy rozpocząć od planowania. W dużej mierze to, co znajdzie się na wyposażeniu, zależne jest przede wszystkim od tego, jak rozległa jest nasza oferta i jakie zabiegi będą wykonywane. Jednak istnieje kilka elementów, które w takim salonie muszą się znaleźć. 

Jednym z nim i zarazem najważniejszym jest fotel. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Powinien być on wykonany z wysokiej jakości materiałów i wygodny zarówno dla pracownika, jak i klienta. Warto bliżej przyjrzeć się fotelom elektrycznym. Umożliwia on regulację w dowolnym momencie, dzięki czemu zapewnia większą ergonomię pracy i wygodną postawę ciała osoby na nim siedzącej. Nieco mniej intratną opcją są fotele hydrauliczne (wysokość regulowana jest przy pomocy pedału) lub klasyczne bez możliwości ustawiania położenia. Następnie można zwrócić uwagę na aspekt estetyczny. Z całą pewnością projektowanie wnętrza salonu kosmetycznego powinno też uwzględniać krzesła i taborety, czyli miejsca siedzące dla kosmetologa. W tym przypadku do wyboru są modele z oparciem lub bez. Do zapewnienia wygody i komfortu pracy znacznie lepiej nadają się krzesła z oparciem, ponieważ zapewniają prawidłowo podparcie pleców, nie narażając pracownika na bóle, czy problemy z postawą. 

Kolejnymi meblami, których nie może zabraknąć na wyposażeniu gabinetu kosmetycznego, są stoliki i pomocniki. To one zapewniają porządek oraz dobrze zorganizowane miejsce pracy, na co bardzo często zwracają uwagę klienci. Oczywiście przy projektowanie wnętrza salonu kosmetycznego, nie można zapominać o wymogach sanepidu. Lokal powinien być odrębnym budynkiem lub stanowić wyodrębnioną jego część, podobnie jak wejście. Z tą różnicą, że ono może być wspólne dla wszystkich użytkowników. Poza tym zakłady kosmetyczne powinny działać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2014 roku.

Strefy niezbędne w salonie kosmetycznym

Zgodnie z przyjętymi zasadami oraz dbałością o komfort klientów projektowanie salonu kosmetycznego musi być na tyle sensowne, aby udało się nam również wyodrębnić niezbędne strefy. 

Recepcja, czyli serce gabinetu powinna być widoczna zaraz po wejściu i zachęcać do skorzystania z naszych usług. Dość częstym i skutecznym zabiegiem jest wieszanie na ścianach certyfikatów i dyplomów z ukończonych kursów. Nie dość, że można uzyskać tanią dekorację, to jeszcze przyciągnąć klientów, którzy będą pewni, że trafili do profesjonalistów. 

Drugą z kolei strefą jest poczekalnia. Wyposażona w kanapy bądź fotele umili czas oczekiwania i pozwoli na swobodną rozmowę. Tym sposobem można przejść do następnego pomieszczenia, czyli miejsca wykonywania zabiegów kosmetycznych. To jemu warto poświęcić najwięcej czasu i jak najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń. Nie może być tak, że osoba przechodząca musi się przeciskać na siłę między meblami lub stolikami z narzędziami, ponieważ nie jest to ani praktyczne, ani bezpieczne dla wszystkich obecnych. Poza tym w salonie musi znajdować się również zaplecze kuchenne, gdzie pracownicy będą mogli udać się na przerwę i zjeść posiłek, pomieszczenie do przechowywania odzieży i narzędzi, a także łazienka do dyspozycji personelu i klientów.

O czym warto pamiętać, planując wnętrze salonu kosmetycznego?

Projektowanie salonu kosmetycznego stanowi wyzwanie, ale warto pomyśleć o uzyskanych w przyszłości efektach i od razu można poczuć się lepiej. Największe znaczenie ma oczywiście wyposażenie, ponieważ bez niego nic nie da się zdziałać, ale nie oznacza to, że reszta mebli czy wystroju jest nieistotna. W gabinecie i pozostałych strefach wszystko powinno ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Tylko w ten sposób uda nam się zachęcić klientów do skorzystania z usług i powrotu. 

Wnętrze powinny zdobić tematyczne dekoracje i lustra. Dobrze jest też zadbać o ekspozycję witryny. Interesująca, odpowiednio oświetlona i nowoczesna będzie przyciągać wzrok i wzbudzać ciekawość. Całości powinna dopełniać nietypowa i równocześnie ciepła nazwa salonu.