Rynek nieruchomości jest silnie powiązany z tempem wzrostu gospodarczego kraju.
Co wpływa na rynek nieruchomości?
Wpływ na rozwój sektora nieruchomości ma koniunktura gospodarcza. Rynek nieruchomości jest stosunkowo młodą dziedziną w Polsce, ale jego rozwój uważa się za dynamiczny. Patrząc na koniunkturę w branży mieszkaniowej, można stwierdzić, że jest ona ściśle związana z rozwojem całej gospodarki. Wpływ na określenie sytuacji mają: styl życia, starzenie się społeczeństwa oraz dochody gospodarstw domowych.
Czynniki demograficzne – starzenie się społeczeństwa
Polska jest jednym z krajów europejskich, które znajdują się w fazie starości demograficznej. Oznacza to, że w ogólnej liczbie członków danego społeczeństwa wzrasta udział ludności powyżej 65 roku życia. Z biegiem ostatnich lat, można zauważyć, że spada liczba zawieranych małżeństw oraz coraz mniej par decyduje się na powiększenie rodziny. Często spotykanym modelem jest gospodarstwo jednoosobowe albo para z jednym dzieckiem. Obserwując taki rozwój sytuacji, można stwierdzić, że zapotrzebowanie na duże mieszkania i domy spadnie, a wzrośnie zainteresowanie, jedno bądź dwupokojowymi lokalami mieszkalnymi. Zmiany demograficzne to również emigracja młodych ludzi. Przemiany wywołane demografią będą trudnym procesem do odwrócenia.
Zmiany społeczne – jak żyją ludzie?
Styl życia to pewna całość potrzeb, wartości, dążeń jednej osoby bądź grupy ludzi wyróżniająca je od innych osób. Ważnym czynnikiem, który jest zmienny, kształtującym rynek nieruchomości jest zmiana modelu i stylu życia. W obecnych czasach zakup mieszkania przez młodych ludzi schodzi często na dalszy plan. Ludzie decydują się na życie w pojedynkę, co widać przy nabywaniu mieszkań. Często zainteresowaniem cieszą się kawalerki albo mieszkania dwupokojowe. W województwie zachodniopomorskim można kupić takie mieszkania w atrakcyjnych cenach, korzystając z pomocy strony https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/zachodniopomorskie,stargard.html, przy ich wyszukiwaniu.
Zakup mieszkania to coraz większy luksus
Istotny związek jest pomiędzy poziomem wynagrodzeń a cenami nieruchomości. Od kilku lat, przy minimalnych zarobkach, coraz mniej osób stać na zakup mieszkania. Firmy deweloperskie podnoszą ceny za metr mieszkania mimo braku wzrostu pensji. Pandemia koronawirusa i kryzys w gospodarce miały być przyczyną spadku cen mieszkań, niestety tak się nie stało. Można przyjąć, że cena w ofercie będzie różniła się od ceny transakcji, jednak nie będzie to kolosalna różnica. Można pomyśleć, że z biegiem lat rośnie majętność Polaków i zakup mieszkania będzie bardziej dostępną opcją. Jak wskazują raporty, mieszkania za przeciętne wynagrodzenie, nie są już tak szeroko dostępne.
Ocena lokalizacji i środowiska przy zakupie mieszkania
Ważnym aspektem, przy wyborze nieruchomości, są czynniki związane z lokalizacją, klimatem (temperaturą, nasłonecznieniem), ukształtowaniem terenu a co za tym idzie dostępem do mediów oraz dróg dojazdowych. Na pewno bardziej atrakcyjnym budynkiem będzie ten położony w oddali od terenu zalewowego. Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat, dlatego należy spokojnie zastanowić się nad wyborem miejsca zakupu, uwzględniając nasze potrzeby i wymagania.
Rynek komercyjny istotnym czynnikiem wpływającym na nieruchomości
Nowoczesne centra handlowe, biurowce i magazyny są częścią rynku komercyjnego, który ma wpływ na rozwój sektora nieruchomości. Potencjalni klienci szukają swoich mieszkań w niedalekiej odległości od galerii handlowych czy kompleksów biurowych. Taką tendencję widać głównie w dużych miastach, gdzie dojazd zajmuje więcej czasu niż samo załatwienie sprawy w miejscu, do którego chcemy dojechać.
Można stwierdzić, że jest wiele czynników, które działają na rozwój nieruchomości. Pośrednio mają związek z rodzajem oraz ilością zawieranych transakcji. Każdy chciałby podnieść swój komfort życia, ale na miarę swojego budżetu, dlatego lokalizacja, cena i wiele innych pobocznych czynników będzie mieć wpływ na zakup nieruchomości.