Niestety wielu przedsiębiorców i dyrektorów konkretnych placówek nie pamięta o cyklicznym sprawdzaniu oświetlenia. Warto podkreślić, że taki stan rzeczy może być nie tylko niedogodny, ale także i niebezpieczny. Kiedy należy niezwłocznie przeprowadzić pomiary oświetlenia?
Miejsce pracy, przedszkole, szkoła, budynki użyteczności publicznej, czyli gdzie należy wykonywać pomiary oświetlenia
Sztuczne oświetlenie jest dziś podstawą naszego społeczeństwa – polegamy na nim zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym, ponieważ umożliwia nam aktywność nieograniczoną naszym naturalnym źródłem światła, czyli słońcem. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że jakość oświetlenia a przede wszystkim jego natężenie, mają bardzo wyraźny wpływ zarówno na wyniki w pracy, czy nauce. Choć świadomość odnośnie odpowiedniego natężenia światła w miejscu pracy, czy nauki jest już coraz większa, tak w dalszym ciągu zdarzają się tacy przedsiębiorcy, czy dyrektorzy, którzy to bagatelizują. Zbyt słabe natężenie światła w miejscu pracy skutkuje nie tylko gorszą wydajnością pracowników i gorszymi wynikami, ale także często może stanowić realne zagrożenie dla zatrudnionych. Jeśli chodzi o placówki edukacyjne, takie jak przedszkola, szkoły, czy uczelnie, to natężenie światła także jest bardzo istotne. Zbyt mała ilość światła sprawia, że ludzki organizm produkuje melatoninę, przez którą narasta senność, zmęczenie i znużenie. Konsekwencją złego oświetlenia w placówkach edukacyjnych są gorsze wyniki w nauce, dlatego też dyrektorzy zaczynają zwracać na to coraz większą uwagę. Co więcej, zarówno w pracy, jak i w szkole bardzo ważna jest także instalacja oświetlenia awaryjnego, która w razie awarii prądu pozwala na szybkie i bezpieczne opuszczenie danego budynku. Taka instalacja musi być regularnie sprawdzana, aby w czasie awarii oświetlenia, mogła bez żadnych przeszkód wskazywać drogę ewakuacyjną.
Kto wykonuje pomiary oświetlenia?
Pomiary oświetlenia muszą być wykonywane przez wyspecjalizowane osoby, które w prawidłowy i bezbłędny sposób zbadają natężenie światła w danym miejscu. Dotyczy to zarówno pomiarów natężenia światła w miejscach pracy, szkołach, przedszkolach i żłobkach, jak i miejsc użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, urzędy, galerie handlowe, bloki mieszkalne i kamienice. Pomiary oświetlenia wykonuje się przy pomocy specjalistycznego urządzenia zwanego luksomierzem lub luksometrem. Urządzenie to podaje konkretną wartość w luksach, czyli jednostce miary światła. Dla przykładu oświetlenie standardowego miejsca pracy powinno mieć co najmniej 300 lx, zaś oświetlenie awaryjne od 0,05 do 1 lx.
Warto wyraźnie zaznaczyć, że zarówno pracownicy, jak i uczniowie mogą zgłosić do swoich przełożonych, że oświetlenie w danym obiekcie jest zbyt niskie. Wówczas wzywani są specjaliści, tacy jak AXO24, którzy dokładnie badają, czy instalacja świetlna rzeczywiście zapewnia zbyt małą ilość światła.