W związku z tym bardzo trudno jest nawet szacunkowo określić, ile trzeba będzie zapłacić za metr kwadratowy hali przemysłowej. Zwłaszcza, że dobra firma zajmująca się stawianiem tego typu hal może pomóc wybrać rozwiązania, które pozwolą na optymalizację kosztów zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania.
Budowa hali przemysłowej to wieloetapowy proces, który wymaga dokładnego przygotowania. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni teren pod inwestycję, określić swoje potrzeby i oczekiwania, znaleźć firmę zajmującą się kompleksową realizacją tego typu obiektów oraz oszacować budżet. Jednocześnie warto wiedzieć, co realnie wpływa na koszty postawienia hali i co można zrobić, żeby zoptymalizować wydatki.
Co wpływa na koszty budowy hali przemysłowej?
Zacznijmy od pierwszego punktu. To, ile będą kosztowały hale przemysłowe, zależy przede wszystkim od ich wielkości – najistotniejsza jest tu szerokość oraz wysokość obiektu, ponieważ w przypadku np. bardzo szerokich budynków wymagane będzie zastosowanie dodatkowych rozwiązań technologicznych podnoszących cenę inwestycji.
Oprócz tego koszt obiektu determinuje również jego lokalizacja – ukształtowanie terenu, możliwość doprowadzenia niezbędnych przyłączy, drogi dojazdowe, przygotowanie działki pod budowę itp. – oraz materiały, technologie, a także liczba elementów dodatkowych w projekcie. Chodzi o dobór pierwszorzędowej konstrukcji nośnej, pokrycia ścian i dachu, elementów doświetlenia, doków przeładunkowych czy ramp. Hala przemysłowa w zależności od przeznaczenia może mieć również suwnice, bramy oraz regały, których montaż zwiększa koszty.
Obniżenie kosztów inwestycji
W związku z tym, że budownictwo przemysłowe to często kilkumilionowe inwestycje, firmy szukają sposobów na ograniczenie wydatków. Zgodnie z tym, co pojawiło się powyżej, kryteriów wpływających na ostateczną cenę jest dużo, dlatego warto zdać się na pomoc doświadczonego generalnego wykonawcy. Co może zrobić, żeby realnie zmniejszyć koszty? Zaproponować takie rozwiązania technologiczne, które spełnią oczekiwania inwestora, a jednocześnie będą tańsze w budowie. Oszczędności szuka się m.in. w odpowiedniej geometrii konstrukcji pierwszorzędowej – jej dobór wpływa na zużycie stali, konstrukcji drugorzędowej, pokryciu dachu oraz w optymalizacji rozwiązań związanych z bezpieczeństwem osób przebywających w obiekcie i z ochroną przeciwpożarową. Obiekty przemysłowe muszą oczywiście spełniać normy, ale na etapie projektowania da się tak rozplanować przestrzeń, żeby koszty zapewnienia np. właściwej ochrony przeciwpożarowej były stosunkowo niskie.
budownictwo przemysłowe
Szukasz firmy, która stworzy zoptymalizowany projekt hali, a następnie zrealizuje obiekt w formule generalnego wykonawstwa? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/