wtorek, 12 styczeń 2021 15:47

Boniowanie, czyli efektowne zdobienie elewacji

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Bonie Bonie

Elewacja każdego budynku pełni bardzo ważną rolę. Po pierwsze, chroni ona budynek przed wpływem warunków atmosferycznych.

 

Po drugie, stanowi warstwę ozdobną, która upiększa i ozdabia cały budynek. Dlatego też ważne jest, aby taka elewacja była nie tylko trwałą ochroną, ale także piękną ozdobą. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektownych sposobów ozdabiania elewacji jest tak zwane boniowanie, czyli wykonanie systemu ozdobnych rowków, które nadają budynkowi harmonijnego i estetycznego wyglądu.

W jaki sposób wykonuje się boniowanie i dlaczego listwy elewacyjne są w tym tak przydatne?

 Na samym początku warto podkreślić, że technika boniowania nie jest czymś nowym, gdyż już w Starożytnym Rzymie dekorowano w ten sposób fasady budynków. Kolejne wieki przynosiły coraz to nowsze sposoby i metody boniowania. Co więcej, rozwój tej techniki ozdoby elewacji budynków nie zwalnia nawet dzisiaj, gdyż stale rozwijane są metody i techniki boniowania. Doskonałym przykładem może być bonie firmy Bella Plast o nazwie BP11HN – jest to innowacyjne i całkowicie nowatorskie rozwiązanie techniczne, o którym więcej będzie w dalszej części artykułu.

Boniowaniem nazywamy proces ozdabiania elewacji budynku. Możliwe jest także boniowanie filarów, cokołów, naroża ścian, etc. Technika ta jest obecnie coraz łatwiejsza w wykonaniu, ze względu na listwy elewacyjne, które ułatwiają cały proces i maksymalnie go przyspieszają. Takie zdobienia są obecnie bardzo modne i możemy je zauważyć zarówno na budynkach publicznych, jak i na domach prywatnych czy blokach mieszkalnych. Sam proces boniowania jest dość czasochłonny i wymaga doświadczenia oraz sporej wiedzy z zakresu tynkowania.

Bonie, czyli listwa elewacyjna, która ułatwia i przyspiesza boniowanie

Bonie jest rodzajem listwy elewacyjnej, która bardzo ułatwia i usprawnia cały proces boniowania. Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że bonie polskiej firmy Bella Plast o nazwie BP11HN jest rozwiązaniem, które rewolucjonizuje proces boniowania. Dzięki listwie BP11HN, oszczędza się tynk strukturalny, klej, a także w znaczącym stopniu przyspiesza się prace tynkarskie. Montaż BP11HN, tak samo jak w przypadku tradycyjnej listwy PCV do boniowania, wymaga wycięcia rowków w okładzinie termicznej. Listwa jest bardzo prosta w montażu – dzięki elementowi traconemu, boniowanie jest perfekcyjnie proste i równe, co daje bardzo harmonijny i estetyczny efekt. Co więcej, używanie listwy do boniowana zapewnia brak strat w tynku i kleju, co jest ekonomicznie bardzo korzystne. Warto zaznaczyć, że możliwy jest wybór listwy do boniowania z siatką, ale także i bez siatki. Modele z zamkniętym elementem traconym zapewniają wzdłużne usztywnienie całej listwy, co gwarantuje niezmienność jej wymiarów, zaś stale zamknięta listwa nie pozwala na przedostawanie się do wnętrza kleju.

Boniowanie jest doskonałym przykładem efektownego wykończenia elewacji, zaś listwy elewacyjne typu bonie pozwalają na szybkie i sprawne ukończenie prac tynkarskich.