sobota, 19 grudzień 2020 14:18

Czy poziomica elektroniczna wymaga kalibracji? Sprawdź, czy i kiedy musisz to zrobić!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Poziomica elektroniczna Poziomica elektroniczna

Precyzyjne wykonanie pomiarów wymaga użycia odpowiednich narzędzi, a konkretnie – starannie dobranej poziomicy. Niesłabnącą popularnością cieszy się poziomica elektroniczna. Nietrudno się dziwić – jest wytrzymała, prosta w obsłudze i precyzyjna. Warto jednak pamiętać, że szczegółowy wynik uzyskasz wówczas, gdy odpowiednio ją przygotujesz.

 

Jak działa poziomica elektroniczna?

Konieczność uzyskania precyzyjnych pomiarów najczęściej ma miejsce na budowie. Wyznaczenie i kontrola pionów, poziomów i kątów jest istotne dla sukcesu realizowanej inwestycji i wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Ze względu na korzyści, jakie gwarantują nowoczesne technologie, coraz więcej wykonawców sięga po poziomice cyfrowe. Jak działają takie narzędzia i jakie rezultaty pozwalają osiągnąć?

Poziomice elektroniczne działają dzięki wbudowanemu ukłądowi sensorów, dzięki czemu wyznaczenie poziomów, pionów i kątów jest naprawdę proste Uzyskany wynik bez trudu odczytasz na wyświetlaczu LCD, bez względu na to, w jakiej pozycji pracujesz. Co więcej – narzędzie umożliwia zmierzenie, ustawienie i zapisanie kąta w zakresie do 360 stopni!

Czy poziomica elektroniczna zawsze jest niezawodna?

Poziomica elektroniczna, jeśli ma działać bez zarzutu, musi być nie tylko odpowiednio użytkowana, ale przede wszystkim – prawidłowo przechowywana. Warto pamiętać, że wymaga również prawidłowej kalibracji – najczęściej tylko przed pierwszym użyciem, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto zrobić to ponownie.

Kalibrowanie poziomicy elektronicznej będzie konieczne wówczas gdy urządzenie upadnie, w sytuacji zmiany środowiska pracy, a także wtedy, gdy pomiary wykonujesz ponownie w tym samym miejscu. Jeśli zależy Ci na prawdziwej niezawodności, kalibruj narzędzie zawsze , gdy musisz wykonać ważne pomiary.

Jak kalibrować poziomicę elektroniczną?

Kalibracja pozimicy cyfrowej nie jest trudna i czasochłonna. Przed pierwszym użyciem urządzenia należy zainstalować dołączone baterie i znaleźć równą, płaską powierzchnię. Kiedy będziesz gotowy, zaznacz położenie jednego z końców oraz dłuższą krawędź – takie oznaczenia przydadzą się w całym procesie kalibracji. Jak przeprowadzić go prawidłowo? Najlepiej – zgodnie z instrukcją dołączoną do konkretnego urządzenia. Warto pamiętać, że po ukończeniu procesu kalibracji poziomica elektroniczna wyświetli rzeczywisty kąt nachylenia powierzchni, a ta wartość wcale nie musi być równa zeru! Nie oznacza to jednak, że proces kalibracji przebiegł błędnie.