czwartek, 07 lipiec 2022 14:43

Do czego wykorzystuje się przepusty drogowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Przepusty drogowe Przepusty drogowe pixabay

Przepusty betonowe to bardzo ważna część infrastruktury drogowej, melioracyjnej i kanalizacyjnej. Przepust z grubsza przypomina rurę, choć jego przekrój nie musi być koniecznie okrągły, a ponieważ znajduje się pod nawierzchnią, musi być wykonany z trwałego materiału, który dobrze znosi różnego rodzaju obciążenia.

 

Czym są przepusty drogowe?

Przepust to element drogi, którego główną rolą jest tworzenie miejsca dla przepływającej wody albo ścieków, czasami też stosuje się przepusty po to, by dzięki nim przeprowadzić pod nawierzchnią różnego rodzaju instalacje albo zapewnić bezpieczną trasę dla migrujących zwierząt. Przepust najczęściej jest rurą o zamkniętej budowie, a jej średnica oraz kształt przekroju zależą od typu budowli.

Ze względu na to, że przepust w całości znajduje się pod nawierzchnią drogi, w większości przypadków wykonuje się go ze zbrojonego betonu. Znacznie rzadziej do tego celu wykorzystuje się stal albo tworzywa sztuczne, jak polipropylen czy polietylen – sprawdzają się one głównie przy mniejszych konstrukcjach oraz na gruntach słabonośnych.

Jakie są główne cechy przepustów drogowych?

Przepust musi wyróżniać się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, do tego nie może się odkształcać pod wpływem ruchu pojazdów znajdujących się na nawierzchni drogi. Przepusty drogowe są oczywiście montowane na stałe, więc ich kolejną ważną cechą jest wysoka wytrzymałość na warunki pogodowe, tak by ani silne opady, ani ekstremalne temperatury nie doprowadziły do pęknięć w konstrukcji.

Podczas projektowania przepustu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, przez jaki przebiega dana droga, w przeciwnym razie konstrukcja może stracić swoją sztywność i dojdzie do osiadania betonowych elementów, co utrudni przepływ wody i zmniejszy przepustowość rury.

Przepusty drogowe z prefabrykatów

Przepusty skrzynkowe, dostępne na Sienkiewicz.com.pl, są na tyle duże, że mogą służyć także jako ciągi komunikacyjne pod nawierzchnią drogi. Są to prefabrykaty, produkowane z betonu wysokiej klasy, z uzbrojeniem, co czyni je bardzo odpornymi na niekorzystne warunki zewnętrzne. Przepusty z prefabrykatów można stosować na wymagającym terenie, a ich montaż nie nastręcza większych trudności – gotowe moduły są dostarczane na plac budowy i tam układane zgodnie z projektem.