Zamiast rezerwować nocleg w hotelu, w wielu przypadkach lepiej wybrać tanie domki letniskowe, które pozwalają na spędzenie całego lata na własnych warunkach. Coraz więcej osób decyduje się więc na budowę własnych domków letniskowych w atrakcyjnych okolicach. O czym warto pamiętać, budując domek rekreacyjny?
Domki letniskowe – dlaczego warto zdecydować się budowę?
Gotowe domki drewniane letniskowe mają wiele zalet, dlatego warto rozważyć postawienie takiego domku na własnej działce. Możemy w ten sposób spędzić całe lato w ulubionym miejscu bez wydawania mnóstwa pieniędzy na hotel. Własne domki letniskowe mają też tę zaletę, że pozwalają na spędzanie czasu na własnych zasadach. Nie trzeba więc obawiać się, że ktoś zabroni nam przyjazdu z psem czy przyjmowania gości. Budując drewniany domek letniskowy na wsi, w górach, czy nad morzem, zapewniamy sobie świetną bazę do wypadów weekendowych, a także miejsce do spędzenia całych wakacji. Również koszt budowy domków drewnianych nie jest wysoki. Przeglądając projekty domków letniskowych, możemy wybrać budynek dostosowany do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę wnętrze domku czy też zadaszony taras. Jako że w większości przypadków można budować domki bez pozwolenia, rozpoczęcie budowy nie wymaga dopełnienia wielu formalności.
Czy można wybudować domek letniskowy bez pozwolenia?
Warunki postawienia każdej konstrukcji mieszkalnej, w tym domku letniskowego, reguluje prawo budowlane. Warto pamiętać, że w przepisach nie znajdziemy określenia domek letniskowy, ponieważ tego typu konstrukcja to budynek rekreacji indywidualnej. Jeszcze kilka lat temu domy letniskowe wymagały pozwolenia na budowę, obecnie w większości przypadków nie jest to konieczne.
Budowa wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² nie wymaga pozwolenia na budowę. Konieczne jest natomiast zgłoszenie budowy do Starostwa Powiatowego. Jeśli natomiast powierzchnia użytkowa domku przekracza 35 m² lub na 500 m² działki przypada więcej niż jeden domek letniskowy, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to niezbędne również wtedy, gdy konstrukcja nie będzie domkiem parterowym (nie wliczają się w to antresole). Jednak budowane obecnie drewniane domy letniskowe w większości przypadków spełniają cechy budynków rekreacji indywidualnej. Zgłoszenie budowy zostanie rozpatrzone w ciągu 21 dni, a jeśli w tym czasie nie otrzymamy ze Starostwa informacji, że wniosek został odrzucony, oznacza to, że został zaakceptowany i można rozpocząć budowę domku letniskowego.