niedziela, 16 październik 2022 11:58

Jak wybrać tani i ekonomiczny projekt domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
MURATOR MURATOR Zdjęcie: Projekt M262a - Słuszny wybór - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Wiele osób zainteresowanych budową domu obawia się późniejszych kosztów jego utrzymania. Rachunki za ogrzewanie czy energię elektryczną potrafią bowiem solidnie nadszarpnąć rodzinny budżet.

Istnieją jednak sposoby, aby bieżąca eksploatacja domu była przystępna cenowo. Wystarczy, że zdecydujemy się na projekt budynku ekonomicznego w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Optymalna wielkość budynku

Aby ograniczyć wydatki na budowę i późniejsze utrzymanie wnętrza, powinniśmy zastanowić się, jaka wielkość budynku najlepiej zaspokoi nasze wymagania. Jego metraż ma bowiem bezpośredni wpływ zarówno na koszt wzniesienia i wykończenia, jak i ekonomię bieżącej eksploatacji. Dla standardowej rodziny 2+2 optymalną przestrzeń do życia zapewni budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej do 100 m2. Wskazane, by wyróżniał go popularny podział na strefę dzienną i nocną, a jego ciągi komunikacyjne – korytarze czy przedpokoje – nie były zbyt duże, generując zbędne koszty na etapie budowy i późniejszego użytkowania. Przeglądając dostępne w sprzedaży projekty domu np. z firmy MURATOR, wybierzmy koncepcje, w których łazienki, kuchnia i pralnia są zlokalizowane możliwie blisko siebie. Pozwoli to ograniczyć ilość rur niezbędnych do przygotowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, a tym samym obniżyć koszty na etapie budowy. Istotna jest także ilość kondygnacji. Decydując się na projekty domu parterowego, wyeliminujemy konieczność wykonania kosztownego stropu oraz schodów prowadzących na wyższe piętro.

Odpowiednia bryła domu

Na koszt budowy i opłaty związane z ogrzewaniem pomieszczeń wpływa bryła budynku. W celu zminimalizowania wydatków na wzniesienie i wykończenie obiektu, wybierzmy projekt domu o możliwie jak najprostszej formie, na planie kwadratu lub prostokąta. Rezygnacja z wykuszy czy balkonów pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, a dodatkowo wyeliminować niepożądane mostki termiczne. Ważny jest także kształt samego dachu. Najmniej kosztowne będzie dwuspadowe zadaszenie wykończone blachą na rąbek stojący, które nie wymaga przygotowania aż tak solidnej więźby, jak ma to miejsce w przypadku cięższej i droższej dachówki. Chcąc wybudować dom tanio, powinnyśmy zrezygnować również z jego podpiwniczenia. Szacuje się, że koszt przygotowania piwnicy może zwiększyć wydatki na realizację przedsięwzięcia nawet o 30%.

Materiały wyszczególnione w projekcie

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem wpływającym na koszt budowy i późniejszej eksploatacji są użyte materiały. Za etap zerowy zapłacimy najmniej, jeśli zdecydujemy się na wykonanie płyty fundamentowej. Z większym wydatkiem musimy liczyć się, jeśli wybierzemy ławy fundamentowe wylewane z betonu bądź murowane z bloczków. W przypadku ścian zewnętrznych najmniej kosztowne będą przegrody z betonu komórkowego, nieco droższe natomiast – popularne pustaki ceramiczne. Interesują nas projekty domu z poddaszem lub piętrowego? Przygotujmy się na wydatek związany z wykonaniem żelbetowego stropu pomiędzy kondygnacjami. Znaczne oszczędności poczynimy natomiast, przykrywając budynek blachą lub blachodachówką – tańszą, aniżeli ceramiczna lub cementowa dachówka. Najważniejsze materiały budowlane są zawsze wyszczególnione w dokumentacji projektowej – stąd istotne jest jej staranne przeanalizowanie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie gotowego planu.

Chcemy wznieść dom tani i ekonomiczny? Zadbajmy o skrupulatny dobór projektu, na podstawie którego zrealizujemy swoje plany. Budynek o prostej bryle, optymalnym metrażu i rozkładzie pomieszczeń oraz wykonany z użyciem popularnych materiałów zapewni nam doskonały komfort i wygodę eksploatacji, zarazem nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na jego budowę i późniejsze użytkowanie.

 

Zdjęcie: Projekt M262a - Słuszny wybór - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl