poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:46

Recykling w budownictwie – na czym polega i w jaki sposób przebiega?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Górażdże Górażdże pexels

Ponowne wykorzystanie użytych już surowców, czyli recykling to proces stosowany w budownictwie od lat. Na czym dokładnie polega recykling w branży budowlanej?

 

Dlaczego recykling w budownictwie jest dziś tak ważny?

Branża budowlana jest jedną z najbardziej energochłonnych branż i pochłania ona duże ilości zasobów pochodzących ze środowiska naturalnego. Intensywnie prowadzone inwestycje budowlane są zatem dużym obciążeniem dla planety.

Z tego względu coraz częściej w tym sektorze stosuje się proekologiczne rozwiązania, do których zaliczany jest również recykling materiałów, czyli ich ponowne wykorzystanie.

Recykling materiałów budowlanych wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa i ekologii. Pozwala on na ponowne wykorzystanie już zużytych surowców, które są odpadami, a przez to zmniejsza eksploatację naturalnych złóż i problem rozrastających się wysypisk. W efekcie redukuje obciążenie środowiska naturalnego, w tym jego zanieczyszczenie i emisję CO2.

Materiały używane w branży budowlanej mogą być poddawane procesowi recyklingu, aby ponownie je wykorzystać, ale też mogą powstawać z użyciem surowców odzyskanych dzięki recyklingowi. Jakie z nich przetwarzane są najczęściej?

Jakie odpady budowlane można wykorzystać ponownie?

Według danych Building Performance Institute Europe co roku w krajach Unii Europejskiej powstaje około 400-500 milionów ton odpadów budowlanych. Większość z nich może być ponownie przetworzona, aby wyprodukować nowe materiały.

Do recyklingu nadają się głównie:

  • beton
  • cegła
  • gruz
  • szkło
  • styropian
  • ceramika
  • drewno

Jakie materiały budowlane powstają metodą recyklingu?

Produkcja materiałów budowlanych z użyciem odpadów pozwala na stworzenie nowych, spełniających normy wyrobów, które dzięki temu stają się przyjazne dla środowiska naturalnego. Jakie materiały najczęściej powstają z wykorzystaniem procesu recyklingu?

Cement i gips

Podczas produkcji spoiw jak cement i gips bardzo często wykorzystuje się różne rodzaje odpadów. Służą one wtedy jako surowce do ich wytwarzania oraz jako paliwo.

W produkcji cementu i gipsu często używane są odpady gumowe jak opony, farby, popioły i żużle, odpady z tworzyw sztucznych, papier, odpady komunalne.

Beton

Obecnie beton jest jednym z najczęściej przetwarzanych materiałów odpadowych w sektorze budowlanym.

Do jego produkcji stosowane są między innymi odpady z tworzyw sztucznych oraz szkło, które używane są w charakterze spoiwa lub kruszywa.

Konstrukcje betonowe mogą być również poddane recyklingowi, by ponownie zastosować beton użyty do ich wykonania. Jest to możliwe między innymi w przypadku innowacyjnego betonu niskoemisyjnego EcoCrete opracowanego przez firmę Górażdże. Jej prezes Andrzej Reclik wskazuje, że beton ten powstaje w 100% z lokalnych źródeł, można wykorzystać go ponownie w 100% i redukuje on emisję CO2 aż o 60%.

Materiały izolacyjne

Coraz więcej materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie powstaje z przetworzonych odpadów. 

Produkowana jest z nich między innymi wełna szklana. Do jej wytworzenia używa się stłuczki ze szkła, która topiona jest w temperaturze 1300–1450°C. 

Do termoizolacji używane są również włókna celulozowe, które powstają z makulatury.