środa, 03 listopad 2021 18:45

Gdzie i jak zamontować paski ledowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
paski ledowe paski ledowe - Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dobre doświetlenie mieszkania czy domu może sprawić, że wnętrze stanie się dla nas bardziej atrakcyjne.  Diody led cieszą się sporym zainteresowaniem konsumentów. Z chęcią montujemy je w salonach, kuchniach czy sypialniach.

 

Dlaczego taśma led to świetne uzupełnienie tradycyjnego sufitowego oświetlenia?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Gdzie możemy montować taśmy ledowe
  • Jak montuje się paski ledowe
  • Czy montaż oświetlenia led wymaga przeróbek w instalacji elektrycznej mieszkania?

Wspomniane już wyżej paski ledowe można z powodzeniem wykorzystać jako oświetlenie dekoracyjne https://sklep.neonica.pl/tasmy-led-rgb-multikolor. Podobnie jak oryginalne i bardzo efektowne paski ledowe kolorowe https://sklep.neonica.pl/tasmy-led-rgb-multikolor. Taśmy led to prosty i mało kosztowny sposób na „podrasowanie” oświetlenia w naszym domu. Na rynku znajdziemy taśmy ledowe o różnej barwie światła. Dame paski mają także różną długość.

Pasków ledowych możemy uzyć dosłownie wszędzie, szeroki asortyment taśm ledowych pozwala na spełnienie nawet najbardziej wygórowanych oczekiwań odnośnie do oświetlenia. Poza mnogością rozwiązań kolejną zaletą taśm ledowych jest to, że mogą być montowane w każdym pomieszczeniu domu, a nawet na zewnątrz budynku.

Najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie konsumenci to takie czy do zamontowania taśm ledowych konieczne jest zatrudnienie profesjonalistów czy jednak możemy je zamontować samodzielnie?

Dlaczego paski ledowe to dobry sposób na oświetlanie różnych nietypowych miejsc?

Podłączenie pasków led nie jest wcale takie trudnie jak można by się spodziewać. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni pasek led. Najchętniej używamy pasków ledowych z bezpiecznym napięciem 12V. Takie paski led potrzebują jedynie zewnętrznego zasilania dostosowanego do obsługi oświetlenia led. Na rynku dostępne są także: taśma RGB czy kolorowa taśma LED RGB oraz taśma RGBW. Obie te taśmy potrzebują do prawidłowego działania również sterownika. Wybierając taśmy led należy mieć to na uwadze.

Duże znaczenie oprócz źródła zasilania ma także odpowiednie podłoże montażowe dla taśmy led.  Problem podłoża możemy z łatwością rozwiązać, wykorzystując profile aluminiowe.

Jak zamontować taśmy led?

Kiedy już mamy skompletowane wszystkie potrzebne elementy takie jak paski led, dwustronną taśmę klejącą i profile aluminiowe, możemy przystąpić do montażu paska ledowego. Coraz częściej dostępne w sklepie paski ledowe są już wyposażone w dwustronna taśmę klejąca i nie musimy jej kupować osobno.  Profil aluminiowy przed minutażem oświetlenia trzeba oczyścić i odtłuścić, po to, aby pasek oświetlenia trzymał się mocno. Montaż taśmy led przebiega błyskawicznie. Naklejamy po prostu paski ledowe na odpowiednio docięte profile aluminiowe. Gotowe profile bez trudu kupimy w markecie budowlanym. Następnie podłączamy taśmę led do zasilacza. W zależności od tego, jaki rodzaj zasilacza wybraliśmy wystarczy przylutować do siebie przewody (plus z plusem, minus z minusem). W przypadku niektórych zasilaczy wystarczy tylko dokręcić przewody. Na koniec mocujemy profil z taśm led w miejscu, gdzie chcemy mieć dodatkowe źródło światła.

Jak widać montaż listwy led jest stosunkowo proste. Jednak, abyśmy byli całkowicie zadowoleni z końcowego efektu, przed przystąpieniem do montażu warto dobrze rozplanować rozmieszczenie świateł led w naszym domu. Dzięki dopracowanemu rozmieszczeniu efekt końcowy pozytywnie nas zaskoczy. Listwy led mogą zmienić wygląd danego pomieszczenia w znaczący sposób, a ich montaż nie wymaga od nas skomplikowanej wiedzy oraz narzędzi czy umiejętności. Warto zatem spróbować samodzielnego montażu.