wtorek, 18 sierpień 2020 15:59

Kuchnia retro we włoskim stylu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kuchnia retro Kuchnia retro

Włochy dla wielu osób kojarzą się wybornym jedzeniem i długimi rodzinnymi biesiadami przy kuchennym stole.

 

Dlatego tak chętnie domowe kuchnie urządzane są właśnie we włoskim stylu. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem wnętrzarskim są kuchnie retro nawiązujące do stylistyki włoskiej. W jaki sposób urządzić kuchnie w domu lub mieszkaniu, by nawiązywała do tego, co znamy z Italii? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Co wyróżnia kuchnie w stylu włoskim?

Kuchnie w stylu włoskim są jasne i przestronne. Przywołują też ciepły klimat, jaki panuje we włoskich domostwach. Warto tutaj pamiętać, że wnętrza włoskie będą nawiązywały często do ogólnej stylistyki śródziemnomorskiej. Będą w nich zatem dominowały jednocześnie jasne i ciepłe kolory, przełamane ciemniejszymi akcentami np. granatem czy zielenią. Do kuchni włoskiej w stylu retro warto też wprowadzić elementy z naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień. Stylistyka włoska polecana jest praktycznie do każdego rodzaju pomieszczenia, nawet do niewielkich kuchni. Jasne kolory i lekka forma mebli sprawią, że wnętrze optycznie poprawi swoje proporcje. Stylistyka ta dobrze sprawdzi się także w ciemnych pomieszczeniach. Jak się okazuje, osoby chcące urządzić kuchnię nawiązującą jednocześnie do stylu retro i włoskiego, stawiają na aranżacje toskańskie. Jest to bowiem kwintesencja tego, co najlepsze we włoskiej stylistyce.

Jakie meble wybrać do kuchni urządzonej we włoskim stylu?

Kuchnia Lofra

Kuchnia Lofra

W kuchni w stylu włoskim bardzo dużą rolę odgrywa stół. To właśnie przy nim odbywają się rodzinne biesiady i narady, które często trwają do białego rana. Powinien być to solidny mebel, który jednocześnie nie będzie przytłaczał całego pomieszczenia. Do niego warto dobrać krzesła o prostej, ale zarazem dość lekkiej konstrukcji. Ich oparcia mogą być pełne, ale obicie powinno być wykonane z jasnego materiału. Jeżeli chodzi o szafki i inne meble do przechowywania, to warto, aby miały jasne fronty, np. w kolorze kremowym czy ciepłych odcieniach bieli. Blaty natomiast mogą być wykonane z drewna, takiego samego jak stół. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie tutaj też naturalny kamień lub jego imitacja.

Sprzęty do kuchni w stylu włoskim – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia Lofra

Kuchnia Lofra

Wybierając sprzęt AGD do kuchni tego typu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale i stylistykę. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchenki, gdyż inne sprzęty w większości można wybrać pod zabudowę. Kuchnia retro to także odpowiedni sprzęt. Sprawdzi się tutaj przede wszystkim kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym. Jedną z propozycji jest kuchenka retro z obudową nawiązującą do dawnej stylistyki. Szczególnie ciekawie prezentują się modele kuchni wolnostojących z elementami metalowymi w kolorze mosiądzu. Przykłady tego typu rozwiązań znajdziesz między innymi na stronie lofra.pl. Ciekawym uzupełnieniem dla kuchenki o takiej stylistyce będzie odpowiednio skonstruowany okap. Możesz zdecydować się na gotowy komplet – kuchenka gazowa plus okap lub kupić klasyczny okap, który później będzie obudowany konstrukcją wykończoną imitacją cegły lub jasnego kamienia np. piaskowca.