czwartek, 13 październik 2022 10:44

Mieszkanie w bloku i kompostownik – czy to ma sens?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kompostowniki domowe sklep Kompostowniki domowe sklep Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Statystyki pokazują, że każdy Polak corocznie produkuje około 300 kilogramów odpadów. To bardzo dużo. Cieszy natomiast fakt, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i szuka proekologicznych rozwiązań.

Nawet mieszkając w apartamentowcu w dużym mieście można sięgać po naturalne sposoby pozbywania się części odpadów. Opowiemy dziś, czym są kompostowniki domowe i jakie mają zalety.

Kompostowniki plastikowe w mieszkaniu

Odpady roślinne stanowią aż 30% śmieci, produkowanych przez gospodarstwo domowe. Z pomocą przychodzą kompostowniki domowe, w których możemy takie odpady utylizować. Gromadzenie odpadów organicznych w specjalnym pojemniku powoduje, że wytwarza się kompost, czyli naturalny nawóz.

Do mieszkania najlepiej kupić pojemnik z tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o Kompostowniki domowe sklep ma w swojej ofercie produkty, wyróżniające się estetycznym designem. Można je więc ustawić wszędzie i wcale nie trzeba ich chować. Niemniej najlepszym miejscem będzie kuchnia lub spiżarnia. Kompostownik można też wstawić do szafki pod zlewem lub umieścić w skrytce.

Co warte podkreślenia – zmiany gnilne zachodzą szybciej w plastikowym kompostowniku, ustawionym w domu. Dzieje się tak, ponieważ w domu jest cieplej, a dodatkowo plastikowy pojemnik świetnie izoluje.

Kompostownik ogrodowy i balkonowy

Oczywiście, jeżeli istnieje taka możliwość, to kompostownik można trzymać na balkonie lub ustawić go w ogrodzie. Do ogrodu idealnie nadają się kompostowniki drewniane, ponieważ dopasowują się do otoczenia. Właściwie taki kompostownik można wykonać samodzielnie, zbijając prosty pojemnik z desek. Może to być nawet otwarty kompostownik. Mimo wszystko to rozwiązanie nie jest zbyt estetyczne. Warto zatem zdecydować się na pojemnik z pokrywą.

Kompostowniki ogrodowe z drewna mogą również stać na balkonie. Niemniej na zimę warto zabezpieczyć pojemnik przed mrozem lub po prostu wstawić go do domu. Proces kompostowania w mieszkaniu nie niesie za sobą żadnych nieprzyjemności. Jak wspomnieliśmy – kompostowniki plastikowe są bardzo estetyczne. Niektóre modele przypominają wręcz designerski mebel lub dekorację. Ponadto prawidłowo prowadzony kompost, trzymany w zamykanym pojemniku, nie generuje nieprzyjemnego zapachu.

Jakie odpady nadają się do kompostowania?

Do kompostownika można wrzucać takie odpady, jak:

  • trawę
  • skorupki jaj
  • rośliny domowe (zwiędłe kwiaty)
  • skórki po owocach
  • obierki po warzywach
  • fusy po kawie i herbacie

Trzeba też wiedzieć, czego nie powinno się wrzucać do domowego kompostownika:

  • kości
  • odchodów zwierząt
  • papierosów
  • opakowań papierowych
  • tkanin
  • popsutej żywności

Jak przebiega proces kompostowania?

Gromadzone odpady organiczne podlegają naturalnym procesom przemiany materii. Niemniej można te procesy przyspieszyć. W tym celu dolewa się do kompostownika mieszankę z bakteriami probiotycznymi. Innym sposobem (można go wykorzystywać również w mieszkaniu) jest hodowanie w pojemniku dżdżownic kalifornijskich. Powstały z ich udziałem kompost jest jeszcze bardziej wartościowy i bogatszy w składniki pokarmowe; nazywa się go wernikompostem lub biohumusem. Takie rozwiązania znacznie przyspieszają produkcję kompostu, który jest wówczas gotowy po kilku miesiącach (w normalnych warunkach zwykle trwa to rok).

Gromadzenie odpadów organicznych – dlaczego warto?

Zalet kompostowania jest naprawdę wiele. Przede wszystkim redukujemy w ten sposób ilość produkowanych odpadów, co jest proekologiczne. Ponadto zyskujemy cenny nawóz. Możesz go użyć do hodowli roślin domowych lub do uprawy roślin na działce. Jeżeli mieszkasz w bloku, to możesz przekazać go osobom, które dbają o zieleń na osiedlu. Obecnie każdy skrawek zieleni w mieście jest na wagę złota.

Ograniczając wyrzucanie odpadów organicznych, zapobiegasz również rozprzestrzenianiu się szczurów (a wraz z nimi poważnych chorób). Jak wiadomo – gryzonie te żywią się resztkami. W miastach jest to prawdziwa plaga, którą trudno opanować. Każdy z nas może się jednak przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego.