środa, 21 grudzień 2022 13:11

Koparka z operatorem czy bez - co się opłaca bardziej?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wynajem koparki wynajem koparki materiał partnera

Wykonywanie prac ziemnych bardzo ułatwiają różnego rodzaju koparki. Kopanie fundamentów czy rowów trudno sobie dziś wyobrazić bez tych urządzeń. Jednak nie zawsze firma dysponuje odpowiednim sprzętem. W wielu przypadkach zamiast kupna maszyny, lepszym rozwiązaniem może się okazać jej wynajem.

 

Dlaczego warto wynająć koparkę?

Coraz więcej firm decyduje się na wynajem sprzętu budowlanego, w tym także koparek. Za taką decyzją stoją najczęściej względy ekonomiczne, zwłaszcza w przypadkach, gdy koparka jest używana stosunkowo rzadko. Kupowanie koparki, która będzie używana np. kilka razy w roku, jest zdecydowanie nieekonomiczne. Pamiętać też trzeba, że koparkę musi obsługiwać osoba z odpowiednimi uprawnieniami i umiejętnościami. To rodzi konieczność zatrudnienia operatora koparki lub wyszkolenie któregoś z pracowników.

Coraz częściej z wynajmu koparki korzystają także firmy, które mają dużą bazę sprzętową. Dzieje się tak, gdy prace są prowadzone daleko od bazy, a koszty przewozu sprzętu przewyższają koszt wynajmu. Wynajem przyda się też w przypadku, gdy firma prowadzi prace w różnych miejscach i koparka jest potrzebna w jednocześnie w dwóch lokalizacjach. Wynajęcie koparki pozwala sprawnie realizować harmonogram w obu miejscach, bez konieczności przewożenia sprzętu z miejsca na miejsce.

Kolejną przyczyną coraz większej popularności wynajmu sprzętu do prac ziemnych jest możliwość skorzystania z koparek różnej wielkości. Można nie tylko dobrze dobrać wielkość sprzętu do potrzeb, ale zmienić ten sprzęt w trakcie prac.

Zalety wynajmu koparki z operatorem

Koparki można wynająć z operatorem lub bez. Wiele firm decyduje się na wynajem koparki bez operatora, ponieważ takie wypożyczenie sprzętu jest sporo tańsze. Kolejnym argumentem jest możliwość pracy koparki w dowolnym czasie. Jednak aby dobrze wykorzystać wypożyczoną koparkę, trzeba mieć wykwalifikowanego operatora, a tego warunku wiele firm, szczególnie niewielkich, nie spełnia.

Coraz więcej firm decyduje się więc na wynajem koparki z operatorem. Takie rozwiązanie daje pewność, że prace będą wykonane fachowo i sprawnie. Poza tym, taki doświadczony operator pomoże w ocenie możliwości sprzętu w danym zadaniu. Może się np. okazać, że dana koparka jest zbyt mała i lepiej wypożyczyć większą, bo ta lepiej sobie poradzi w tych warunkach.

Wiele firm nie chce wynajmować koparki z operatorem, ponieważ uważa, że koszty będą zbyt wysokie. Jest to zdecydowanie niesłuszne stanowisko. Rzeczywiście wynajem koparki z operatorem jest droższy. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę konieczność zatrudnienia dodatkowego pracownika lub wyszkolenia któregoś z własnych, to szybko okaże się, że te koszty wcale nie są dużo wyższe. Trzeba też pamiętać, że szkolenie wymaga czasu, a pracownik tuż po zdobyciu uprawnień nie będzie miał takiego doświadczenia, jak "wypożyczony" operator.

Podczas prac zdarzają się też awarie. Gdy koparkę obsługuje doświadczony pracownik z wypożyczalni, o wiele łatwiej jest mu zorientować się, co się stało i jakie kroki należy podjąć. Jednocześnie firma zajmująca się wynajmem koparek wie, że awaria nie jest skutkiem niewłaściwej eksploatacji maszyny, co może się zdarzyć, gdy koparkę obsługuje osoba, która nie zna dobrze tego typu sprzętu.

Więcej informacji na temat wynajmu koparek można znaleźć na stronie http://roboty-ogolnobudowlane.pl/wynajem-koparki/

Jakie kwalifikacje musi posiadać operator koparki?

Każdy operator koparki musi mieć odpowiednie kwalifikacje do jej obsługi. Wymagane są państwowe uprawnienia do wykonywania pracy operatora. Wiedzę i umiejętności można zdobyć na specjalistycznych kursach. Następnie przyszły operator musi zdać państwowy egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. W zależności od rodzaju ukończonego kursu, można otrzymać uprawnienia do wykonywania prac na określonych maszynach oraz do używania osprzętu przeznaczonego do tych maszyn. Zdobyte uprawnienia są dożywotnie.

Pracujący na koparkach czy innych maszynach budowlanych muszą mieć przy sobie tzw. książkę operatora i dowód osobisty. Książka operatora to potwierdzenie uprawnień do obsługi maszyn, które są w niej wymienione. Uprawnienia można też sprawdzić w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane. Taki rejestr prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Jeśli operator będzie wyjeżdżał koparką na drogi publiczne, to musi mieć także prawo jazdy kat. B lub C. Konieczność posiadania odpowiedniej kategorii zależy od wielkości koparki.

Jednak samo zdobycie uprawnień to dopiero początek. Operator musi jeszcze zdobyć odpowiednie doświadczenie, a to zajmuje trochę czasu.

Jak widać, wynajem koparki z operatorem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, także pod względem ekonomicznym. Nieco wyższe koszty wynajmu są kompensowane doświadczeniem operatora oraz sprawniejszym wykonaniem zleconych zadań.