Fotowoltaika jest korzystna zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska naturalnego, dlatego inwestorzy mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań, które dodatkowo obniżą początkowe koszta. Dlaczego wytwarzanie prądu z energii słonecznej to doskonały sposób na oszczędzanie? Sprawdź, kiedy zwróci się inwestycja w system fotowoltaiczny!
Instalacja fotowoltaiczna – odnawialne źródło energii, dzięki któremu zaoszczędzisz
Systemy fotowoltaiczne to odnawialne źródło energii neutralne dla środowisko naturalnego, a jednocześnie korzystne z punktu widzenia domowego budżetu. Panele fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej, dzięki czemu zapewniają niezależność energetyczną oraz redukują koszty prądu.
Fotowoltaika to optymalne rozwiązanie, jeśli chcemy połączyć efektywne pozyskiwanie prądu z naturalnego źródła z oszczędzaniem. Taka instalacja umożliwia uzyskanie zwrotu części, a czasem nawet całości kosztów ponoszonych dotąd w związku z opłatami za prąd. Potencjalne koszty założenia paneli fotowoltaicznych oraz szacunkowe korzyści finansowe można sprawdzić wykorzystując kalkulator instalacji fotowoltaicznej
Kiedy panele fotowoltaiczne są opłacalne?
Fotowoltaika to inwestycja na lata – zwrot poniesionych kosztów następuje po stosunkowo długim czasie, dlatego montaż paneli fotowoltaicznych powinien być dobrze przemyślany. Jeśli planujemy przeprowadzkę, a w danym miejscu znajdujemy się jedynie tymczasowo, system fotowoltaiczny po prostu nie ma sensu.
Nie zmienia to faktu, że panele fotowoltaiczne dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego albo budynku komercyjnego mogą niemal zupełnie pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną. Oznacza to, że własna mini elektrownia zapewnia niezależność energetyczną od dostawców prądu i cen rynkowych, a faktyczne koszty związane są z koniecznością zainwestowania w samą infrastrukturę. Efekty oszczędzania odczujemy wraz z każdym kolejnym rachunkiem za prąd – przyjmuje się, że prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna generuje oszczędności rzędu nawet 90% w skali roku.
Zwrot inwestycji uzależniony jest od szeregu warunków, wśród których wyróżnia się nie tylko odpowiedni dobór paneli do zapotrzebowania na energię elektryczną, ale również warunki klimatyczne oraz kwestie techniczne takie jak ułożenie paneli względem słońca czy kąt ich ułożenia. Wszystko zależy także od cen prądu, które jak wskazują prognozy ekspertów mogą znacząco wzrastać.
Bezpiecznie można przyjąć, że zwrot kosztów inwestycji w fotowoltaikę nastąpi maksymalnie do dziesięciu lat, ale wraz ze zmianami cen prądu zwrot z inwestycji może nastąpić już po pięciu latach – po tym czasie instalacja fotowoltaiczna zacznie przynosić czyste zyski. Biorąc pod uwagę inflację i stały wzrost cen inwestycja w system fotowoltaiczny to tak naprawdę inwestycja w ograniczenie wydatków, a im szybciej zaczniemy wykorzystywać odnawialne źródła energii, tym więcej zaoszczędzimy.