środa, 01 marzec 2023 13:56

Wysokiej jakości strop teriva – charakterystyka i właściwości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
strop teriva strop teriva Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Podczas budowy domu należy zwrócić uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół, aby efekt końcowy w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom i wymaganiom.

Już na początkowym etapie projektowania budynku warto kierować się ku pewnym i sprawdzonym konstrukcjom, które bezpośrednio przełożą się na trwałość i solidność domu. Doskonale widzimy to na przykładzie stropów Teriva – jednych z popularniejszych rozwiązań wybieranych przez polskich inwestorów.

  1. Stropy Teriva – szerokie wykorzystanie.
  2. Stropy gęstożebrowe Teriva – wytrzymała konstrukcja.
  3. Ile kosztuje strop Teriva?

Co naturalne, budując dom, dokładamy wszelkich starań, aby stał się on wymarzonym schronieniem dla naszej rodziny na wiele długich lat. Budynek powinien cechować się nie tylko piękną estetyką i stylowym wnętrzem, ale również wytrzymałością. Między innymi właśnie dlatego inwestorzy decydują się na stropy typu Teriva. Co dokładnie wpływa na ten stan rzeczy? Jak wygląda ich montaż?

Stropy Teriva – szerokie wykorzystanie

O popularności stropu Teriva świadczą liczby: specjaliści wskazują, że znajduje się on nawet w co piątym nowo powstałym budynku (np. jedno- i wielorodzinnym, bliźniaku, szeregowcu oraz w budynkach użyteczności publicznej). To całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę jego możliwości, stosunkowo prosty montaż i niewygórowane koszty zakupu.

Co istotne, strop Teriva składa się ze zbrojonych żelbetowych belek stropowych, jednego z trzech typów pustaków (betonowych, keramzytobetonowych lub żużlobetonowych) i niezbędnych elementów uzupełniających (wpływających na wytrzymałość konstrukcji i ułatwiających montaż), jak np. kształtki wieńcowe.

We wszystkie materiały możemy się wyposażyć odpowiednio wcześniej, składując je w pobliżu budowy. Kluczowe jednak jest ich prawidłowe przechowanie: belki bezwzględnie muszą spoczywać na utwardzonym podłożu i podkładach drewnianych. W inny wypadku mogą się odkształcić, a to czyni je niezdatnymi do użytku...

Stropy gęstożebrowe Teriva – wytrzymała konstrukcja

Ciężar stropu Teriva jest relatywnie niski. Wszystko to dzięki przemyślnemu ułożeniu: pustaki stropowe układane są pomiędzy belkami, równo rozkładając ciężar. Całość zalewana jest dodatkową, choć niewielką warstwą tzw. nadbetonu, który jeszcze bardziej wzmacnia i usztywnia konstrukcję, tworząc strop o grubości najczęściej 25 centymetrów.

Stropy Teriva podczas montażu nie wymagają specjalistycznych i kosztownych maszyn i narzędzi (jak chociażby dźwig) – poradzi sobie z nimi doświadczona ekipa, składająca się zaledwie z 2-3 pracowników doskonale znających ten rodzaj stropów. To niezwykle ważna czynność. Nieumiejętne wykonanie stropu sprawi, że po czasie pojawią się nieestetyczne, ale i niebezpieczne pęknięcia i nierówności na suficie: to tzw. "klawiszowanie". Wysokiej klasy specjaliści gwarantują brak jakichkolwiek błędów.

Ile kosztuje strop Teriva?

Naturalnie pojawiają się więc pytania o koszty, jakie generuje strop teriva. Otóż i w tym zakresie czeka nas miła niespodzianka – cena za metr kwadratowy netto wynosi około 80-120 zł, nie wliczając w to kosztu materiałów. Na finalną stawkę wpływ ma oczywiście grubość stropu Teriva, na który się zdecydujemy.

Biorąc to pod uwagę, trudno się dziwić, że Teriva (zwłaszcza Teriva 4.0/1) jest najczęściej wybieranym stropem przez polskich inwestorów. Niskie koszty, prosty montaż, wytrzymałość konstrukcji, szeroka dostępność materiałów – wszystko to przemawia właśnie za nim, o czym bardzo szybko przekonamy się sami...