piątek, 02 sierpień 2024 12:50

Jak założyć i pielęgnować zacienione rabaty w ogrodzie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
zacieniona rabata zacieniona rabata fot: pixabay

Zacienione rabaty to doskonały sposób na zagospodarowanie mniej nasłonecznionych miejsc w ogrodzie. Wiele roślin doskonale radzi sobie w cieniu, tworząc piękne i efektowne kompozycje. Jakie gatunki wybrać i jak przygotować podłoże, by zacieniona rabata była atrakcyjna przez długi czas?

Rośliny cieniolubne do ogrodu

Zacienione miejsca w ogrodzie nie muszą pozostawać puste. Istnieje wiele gatunków roślin, które preferują cień i delikatne, rozproszone światło. Rośliny te można z powodzeniem uprawiać w ocienionych zakątkach ogrodu, tworząc efektowne rabaty. Kluczem do sukcesu jest właściwy dobór gatunków, które będą dobrze rosnąć w cieniu i kwitnąć przez cały sezon.

Jakie rośliny dobrze rosną w cieniu?

Wśród roślin cieniolubnych warto zwrócić uwagę na gatunki występujące w podszyciu lasu. Doskonale sprawdzą się one w zacienionych miejscach ogrodu. Oto niektóre z nich:

  • Funkie (Hosta) – rośliny te charakteryzują się pięknymi liśćmi, często zielono-białymi lub zielono-żółtymi.
  • Rodgersje – mają ogromne liście przypominające ulistnienie kasztanowca.
  • Pluskwice groniaste (Cimicifuga racemosa) – rośliny o pierzastolistnych liściach.
  • Parzydła leśne (Aruncus dioicus) – kwitną na biało i tworzą okazałe kępy dorastające do 2 m wysokości.
  • Orliki (Aquilegia) – kwitną późną wiosną, oferując różnokolorowe kwiaty: różowe, fioletowe, czerwone, żółte, łososiowe i białe.
  • Serduszka (Dicentra) – wyróżniają się oryginalnymi różowo-białymi kwiatami.
  • Zawilce japońskie (Anemone hupehensis) – zakwitają u schyłku lata na różowo, czerwono lub biało.

W lepiej oświetlonych częściach rabaty dobrze będą rosły bodziszki wspaniałe, liliowce, pierwiosnki, przywrotniki ostroklapowe, tawułki i żurawki.

Rośliny płożące do cienia

Warto również posadzić rośliny płożące, które z czasem osłonią całą powierzchnię rabaty. W cieniu dobrze rosną:

  • Bluszczyk kurdybanek 'Variegata'
  • Dąbrówka rozłogowa
  • Fiołek wonny
  • Kopytnik pospolity
  • Poziomkówka indyjska
  • Tiarella ogrodowa
  • Ułudka wiosenna

Można również posadzić konwalię majową i podagrycznik pospolity 'Variegatum', ale trzeba pamiętać, że te rośliny łatwo się rozprzestrzeniają i mogą zdominować całą rabatę.

Jak przygotować podłoże?

W zacienionych miejscach ogrodu, szczególnie pod koronami drzew, ziemia często jest sucha i zbita. Przed założeniem rabaty należy dobrze przekopać ziemię i poprawić jej strukturę, zwiększając zawartość próchnicy. Najlepszym sposobem jest zastosowanie kompostu, który dostarcza roślinom potrzebnych substancji odżywczych. Warstwę kompostu (około 10 cm) należy rozłożyć na rabacie i wymieszać z ziemią. Można także dodać odkwaszony torf. Po posadzeniu roślin podłoże wokół nich można wyściółkować, co pomoże utrzymać wilgoć i ograniczy rozwój chwastów.

Aby rośliny miały dostęp do składników mineralnych w kolejnych latach, należy co roku zasilać je kompostem, najlepiej wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów (tzw. EM-ów), które poprawiają strukturę gleby i wspomagają wzrost roślin.

Jak pielęgnować zacienioną rabatę?

Pielęgnacja zacienionej rabaty nie jest trudna, jeśli wcześniej dobrze przygotujemy podłoże i odpowiednio dobierzemy rośliny. Przede wszystkim należy dbać o to, by podłoże nie wysychało i było stale lekko wilgotne, zwłaszcza w okresie suszy. W miarę rozrastania się bylin warto je odmładzać, a krzewy przycinać. Przykrycie przestrzeni między roślinami ściółką z kory ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie wysychaniu podłoża. Co roku należy również zasilać rośliny kompostem.