piątek, 11 luty 2022 19:18

Jakie nasiona trawy najlepiej wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nasiona trawy nasiona trawy pixabay

Sukces w zakładaniu trawnika zależy nie tylko od przygotowania podłoża i późniejszej pielęgnacji murawy, ale również od optymalnego wyboru nasion.

W ostatnich latach właściciele ogrodów chętnie decydują się na profesjonalne rozwiązanie w postaci znanej ze sportowych boisk i pól golfowych trawy samozagęszczającej. Jakie cechy tych nasion decydują o ich popularności?

Rozrost poprzez kłącza

Nasiona trawy samozagęszczającej cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją niezwykłą zdolność do rozrastania się na boki poprzez kłącza. W przypadku standardowych nasion z każdego spośród nich wyrasta jedna kępa trawy. Natomiast trawa samozagęszczająca rozrasta się również na boki – z wypuszczanych poziomo rozłogów wyrastają kolejne kępki trawy. Dzięki temu murawa jest gęsta również w miejscach, gdzie z różnych powodów mogłyby się pojawić ubytki.

Zdolność do samoregeneracji

Warto zauważyć, że nasiona trawy samozagęszczającej to dobra inwestycja na lata. Trawniki wysiewane przy pomocy standardowych nasion po pewnym czasie wymagają regeneracji, czyli uzupełnienia w miejscu ubytków. Trawa samozagęszczająca za sprawą swojej wyjątkowej zdolności samodzielnie się regeneruje. Co ciekawe, proces deptania prowadzący do uszkodzenia murawy stanowi dla tego typu odmian stymulację do rozkrzewiania się. To bardzo dobry wybór do ogrodów, w których bawią się dzieci i w których przebywają domowe zwierzęta.

Szybki wzrost

O walorach trawników wysiewanych przy pomocy nasion trawy samozagęszczającej decyduje również przyspieszony wzrost. Dzięki temu rozwijająca się darń wygrywa konkurencję z chwastami i mchem, ponieważ szybciej się ukorzenia i wzrasta. Taka naturalna bariera dla chwastów ogranicza konieczność stosowania zabiegów pielęgnacyjnych i środków ochrony roślin w przyszłości.

Kiełkowanie w niższych temperaturach

Właściciele ogrodów, którzy wybierają nasiona trawy samozagęszczającej mogą szybciej cieszyć się z pożądanego efektu. Nasiona takich odmian kiełkują nawet w temperaturze 2 stopni Celsjusza powyżej zera. Szybki wzrost sprawia natomiast, że pierwsze kępki można zaobserwować już po tygodniu, co bywa bardzo istotne w trakcie wysiewania trawnika wiosną. Jednocześnie niesprzyjające warunki pogodowe nie są tak dużym zagrożeniem dla dobrej kondycji murawy.

Trawa samozagęszczająca ze względu na swoje unikalne cechy stanowi doskonały wybór do nowo zakładanych trawników, jak również do małych dosiewek oraz pełnej regeneracji darni. Więcej porad na temat optymalnego doboru nasion oraz pielęgnacji trawnika można znaleźć na stronie: Lovethegarden.com