poniedziałek, 27 luty 2023 17:08

Ranking kosiarek spalinowych - co wziąć pod uwagę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ranking kosiarek spalinowych ranking kosiarek spalinowych Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kosiarka spalinowa powinna być dopasowana przede wszystkim do powierzchni, którą z jej pomocą chcesz pielęgnować. Znaczenie będzie miał nie tylko sam areał, lecz także charakter trawnika, częstotliwość jego koszenia i wiele innych elementów. 

 

Kosiarka spalinowa a charakterystyka twojego ogrodu

Kosiarki spalinowe są obecnie najchętniej wybieranym sprzętem do pielęgnacji trawników i ogrodów. Ich ogromną zaletą jest mobilność, która pozwala się poruszać po każdej powierzchni, niezależnie od tego, gdzie jest najbliższe źródło energii. Od kosiarki spalinowej oczekujemy jednak nie tylko mobilność, lecz przede wszystkim efektywności, a ta już zależy od wielu innych elementów jej budowy. To, jaka kosiarka spalinowa będzie do twojego trawnika najlepsza, w dużej mierze zależy od samego trawnika. Nie istnieje bowiem uniwersalna kosiarka spalinowa, która sprawdzi się przy każdym rozmiarze trawnika lub ogrodu. Niemałe znaczenie ma również kwestia tego, jak często trzeba ten trwania kosić, jaki rodzaj trawy go porasta. Wszystkie te elementy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. 

Najlepsza kosiarka spalinowa — czyli jaka? Ranking kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe dostępne są w szeregu różnorodnych modeli, spośród których możesz wybrać ten, który zagwarantuje ci możliwie efektywne, łatwe i przyjemne koszenie trawy. Z pomocą przy wyborze może przyjść ranking kosiarek spalinowych, natomiast zawsze trzeba pamiętać, że prezentuje on listę tworzoną z zastosowaniem pewnego rodzaju kryteriów. Zawsze warto sprawdzić, czy wszystkie z nich mają dla ciebie równie duże znaczenie. Z pewnością łatwiej wybrać ci najlepsze kosiarki spalinowe z pomocą takiego rankingu i wstępnego zestawienia. Ostatecznego wyboru musisz jednak dokonać, biorąc pod uwagę twoje indywidualne oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na:

  • pojemność kosza, która będzie decydować o tym, jak często będziesz musiał przerywać pracę, aby go opróżnić, 
  • pojemność silnika — podobnie jak kosz będzie miała wpływ na długość jednej sesji koszenia, 
  • obecność napędu lub jego brak — nie zawsze jest on konieczny, natomiast przy większych trawnikach o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych, z pewnością docenisz jego obecność, 
  • szerokość koszenia — także w dużej mierze uzależniona o wielkości trawnika; do mniejszych areałów stosuje się przede wszystkim kosiarki spalinowe o szerokości 40 cm, czasami 46 cm, natomiast do tych dużych powierzchni rekomendowane są modele o szerokości koszenia na poziomie 51-56 cm. 

Kluczowe parametry, które pomogą ci wybrać idealną kosiarkę spalinową

Wymienione wyżej elementy z pewnością podpowiedzą ci, czy prezentowana kosiarka spalinowa spełnia podstawowe wymagania, natomiast nie są to jedyne kryteria, które warto zastosować do oceny tego typu sprzętu. Z pewnością ważna będzie moc kosiarki, bo przekładać się ona będzie nie tylko na efektywność pracy, jej lekkość, mniejsze zużycie twojej energii, lecz także na żywność samego sprzętu. Warto jednak zwrócić także uwagę na wielofunkcyjność kosiarki. Nowoczesne sprzęty oferują takie ułatwienia jak:

  • regulacja wysokości koszenia, 
  • zbieranie skoszonej trawy do kosza przymocowanego do sprzętu,
  • mielenie źdźbeł,
  • koszenie z bocznym lub tylnym wyrzutem.

Porównanie kosiarek spalinowych oczywiście nie opiera się przede wszystkim na tego typu funkcjach, ale warto je uwzględnić w ocenie sprzętu, ponieważ są w stanie w znaczący sposób ułatwić twoją pracę związaną z pielęgnacją trawnika. Nie bez znaczenia będzie także łatwość utrzymania kosiarki w czystości.