piątek, 03 maj 2024 14:06

Skalniaki - ozdoba Twojego ogrodu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
smagliczka skalna smagliczka skalna fot: pixabay

Skalniaki, to nie tylko ozdobne akcenty w ogrodach usytuowanych na wzniesieniach, ale także praktyczne rozwiązania umożliwiające eksponowanie roślin, w trudnych warunkach. Warto dowiedzieć się jakie rośliny możemy zastosować, aby były niezawodne i zdobiły skalniaki swoim kwitnieniem wczesną wiosną.

Gatunki odpowiednie na skalniaki

Płomyk szydlasty (Phlox subulata)

Płomyk szydlasty kwitnie w kwietniu i maju, prezentując kwiaty w szerokiej gamie barw, od bieli po purpurę. Jest to jedyny gatunek, nie należący do rodziny kapustowatych, co dodaje różnorodności proponowanej grupie roślin.

Smagliczka skalna (Alyssum saxatile)

Smagliczka skalna wyróżnia się złocistożółtymi drobnymi kwiatami, które przyciągają wzrok. Roślina ta, jest najwyższa w grupie, osiągając 30 - 40 cm wysokości, co pozwala na tworzenie różnorodnych poziomów wizualnych w skalniaku.

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)

Charakterystyczną cechą ubiorka, jest jego całoroczne ulistnienie, które jest szmaragdowozielone. Kwitnie od maja do czerwca, prezentując drobne białe kwiaty, które są efektowne również po okresie kwitnienia.

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)

Żagwin ogrodowy to pierwszy zwiastun wiosny w skalniakach, często zakwitający już w marcu. Charakteryzuje się intensywną purpurową barwą kwiatów, które mogą również przybierać odcienie fioletu lub różu. Roślina ta, osiąga do 20 cm wysokości, a jej szarozielone liście są mniej atrakcyjne, co czyni kwiaty głównym elementem dekoracyjnym.

Gęsiówka kaukaska (Arabais caucasica)

Kwitnąca zaraz po żagwinie ogrodowym, gęsiówka kaukaska, prezentuje białe kwiaty, które najczęściej pojawiają się na początku kwietnia. Jej podobieństwo do żagwina jest znaczące, co pozwala na tworzenie spójnych kompozycji w ogrodzie skalnym.

Zastosowanie roślin skalnych

Rośliny te, są idealne jako okrywowe w miejscach słonecznych. Wspólne sadzenie tych gatunków, tworzy wiosną niezrównane kompozycje, jednak po kwitnieniu większość z nich traci swój dekoracyjny wygląd. Dlatego zaleca się łączenie ich z bylinami, które zapewnią atrakcyjność również w miesiącach letnich. Wszystkie wymienione gatunki, najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, co jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju i kwitnienia.

Proponowane przykłady roślin, oferują wczesnowiosenne kwitnienie i różnorodność kolorystyczną. Ich właściwe dobór i pielęgnacja mogą przynieść znakomite efekty w ogrodzie, tworząc spektakularne aranżacje, które cieszą oko od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.