czwartek, 21 wrzesień 2023 10:11

Jak szybko i oszczędnie ogrzać lokal przemysłowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Promienniki przemysłowe Promienniki przemysłowe pixabay

Problem ogrzewania w lokalu przemysłowym

 

Lokal przemysłowy - jest to zamknięte pomieszczenie, gdzie powietrze jest magazynowane. Więc prace w tym pomieszczeniu sprawiają, że powietrze w nim jest cały czas brudzone - ludzie oddychają, maszyny chodzą. Przez to po jakimś czasie już się gorzej pracuje - przeciwko takim odczuciom służy wentylacja, która musi odprowadzać powietrze, ale to sprawia, że w przypadku konwektorów wynika potrzeba ponownie nagrzać to powietrze, ponieważ konwekcja polega na ogrzewaniu powietrza. Więc energia jest tracona. 

Jak nie stracić energii 


Żeby nie stracić energii, trzeba wybrać takie rozwiązanie, które nie grzeje powietrza - więc takie, co dociera do obiektu bezpośrednio. Takimi są promienniki podczerwieni - dlaczego one? 

Bo: 

  • One grzeją przedmioty - obiekty, które są na hali oraz ludzi - więc promiennik nie dotyka w ogóle powietrza. 
  • Promienniki przemysłowe  się skupiają na dotarciu ciepła do odbiorcy. Więc, odbiorca ma ciepło, ma potrzebną temperaturę, ale nie ma kurzu, nie ma też nagrzanego powietrza i za wysokiej temperatury. 
  • Podział ciepła za promienników jest równomierny - oznacza to, że każdy obiekt jest równie ogrzewany w pewnej strefie promienników - zbiorze kilku grzejników, które grzeją pewną sekcję, część pomieszczenia. Dzięki takiemu podziałowi da się doprowadzić potrzebnej temperatury dosyć łatwą i oszczędną drogą. 

Na halach produkcyjnych promienniki podczerwieni sprawdzają się najbardziej, bo grzeją z pewnej wysokości - od dwóch metrów, a hale są wysokie, a promiennikisą efektywniejsze im jest wyższa hala - wynika to z rozprzestrzeniania fali podczerwieni i podziału ciepła - im wyżej, tym bardziej się rozprzestrzenia - jak ze Słońcem.


Ekologiczność promienników a przemysł


Promienniki są całkiem przyjazne środowisku i naturalnie je ogrzewają - więc jest komfort i zdrowie:

  1. Nie ma żadnych  zaburzeń zdrowia albo złych konsekwencji na skórze. Jest to też nie mikrofalowe promieniowanie jak na przykład chodzi o długofalowe promienniki na podczerwień.
  2. Wygoda też wynika z tego, że promiennik w ogóle się nie świeci, nie hałasuje i nie przeszkadza - czyli cicho sobie grzeje i w żaden sposób nie jest widziany - chyba że ktoś popatrzy na górę.
  3. Promienniki w ogóle nie duszą - spowodowane to jest tym, że one nie grzeją powietrza - jest to dobrym atutem i powodem do tego żeby się na takie coś zdecydować na przykład na hali produkcyjnej - tam, gdzie na jednym kawałku przestrzeni jest wielu ludzi - niesamowicie dużo - i najważniejsze, że jest ich tylu w jednym miejscu jednocześnie.


Podsumowanie


W podsumowaniu należy powiedzieć, że promienniki podczerwieni są: 

  • Oszczędne 
  • Efektywne 
  • Nie szkodzą zdrowiu 
  • Wygodne 

 Więc one są najlepszym rozwiązaniem nie tylko względem oszczędzania i efektywności, ale też wygody i komfortu w pracy.