Recepta na Internetowym Koncie Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta zawiera kompleksowy zestaw informacji o przebiegu twojego leczenia — odbytych wizytach, skierowaniach, zwolnieniach, pobycie w szpitalu, przyjętych szczepieniach. Z IKP powiązane zostały także recepty, które obecnie lekarz może wystawić jedynie w dedykowanym do tego systemie. Identyfikatorem jest numer PESEL. Osoby, które mają w IKP podane dane dotyczące numeru telefonu oraz adresu e-mail, szczegółowe powiadomienia dotyczące recept otrzymują tymi dwoma (lub jednym wybranym) kanałami. W przypadku osób, które tego typu komunikacji nie prowadzą, lekarz podaje specjalny numer czterocyfrowy, który razem z numerem PESEL wystarczy podać w aptece, aby móc zrealizować wystawioną receptę. Niepotrzebny jest wydruk (choć lekarz może wydrukować e-receptę na twoje życzenie). Przepisane leki możesz zobaczyć na podglądzie w IKP czy powiadomieniu mailowym lub też na wydruku od lekarza. Receptę online zrealizujesz w każdej aptece, możesz także poszczególne leki wykupować etapami (rozdzielanie czy rozbijanie recept określają szczegółowe regulacje)
Co daje recepta online?
Lekarz online to hasło, które wywołuje zainteresowanie coraz większego grona osób. Szczególnie, od kiedy wystawiane są elektroniczne recepty, a więc nie potrzebujesz wydruku z pieczątką i podpisem lekarza. Potrzebne leki, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, może wystawić ci lekarz na wizycie na NFZ, jak i prywatnej. Oferty wizyt online oferują również oba typy placówek, zarówno te posiadające kontrakty z NFZ, jak i nie. E recepta online i możliwość wizyt zdalnych znacznie ułatwia życie wielu pacjentom. Jeśli jesteś chory, przeziębiony, mocno osłabiony, nie musisz walczyć ze sobą, aby pójść do przychodni i przy okazji narazić innych na kontakt z bakteriami. Osoby, które mają trudności z poruszaniem się, są po operacjach, wypadkach, rozpoczynają rehabilitację, jeśli nie ma potrzeby wizyty stacjonarnej, także chętnie korzystają z konsultacji telefonicznych lub w formie wideo połączenia. Kiedy potrzebna jest szybka konsultacja ze specjalistą, recepta online, bo skończył się właśnie dany lek, można zawsze skorzystać także z usług telemedycznych: https://telemedi.com/pl/recepta-online/. Czasami wizytę można umówić nie tylko na ten sam dzień, ale na za 2 lub 3 godziny. To rozwiązanie wiele ułatwia, przede wszystkim pacjentom, którzy nie muszą bez powodu siedzieć w kolejkach w przychodniach i klinikach.
Recepta online to
- wygodne korzystanie z usług medycznych,
- wszystkie dane zgromadzone w jednym miejscu,
- pełen wgląd do historii farmakoterapii,
- możliwość korzystania z wystawiania recept podczas wizyty online.
Kto może wystawiać recepty online?
E recepta może zostać zrealizowana w dowolnej aptece. Do realizacji recepty potrzebujesz numeru PESEL i kodu. Zamówić receptę online możesz u lekarza rodzinnego lub specjalisty, zależy, o jaki lek chodzi. Szczególnie w przypadku leków związanych z chorobami przewlekłymi, ważne jest, aby przyjmować je regularnie. Jeśli więc wizyta u lekarza prowadzącego umówiona jest w późniejszym czasie, zawsze możesz skorzystać z krótkiej wizyty online u specjalisty tej samej dziedziny, który po odpowiednim wywiadzie może wystawić ci receptę na niezbędne leki. Tego typu konsultacje świetnie sprawdzają się także w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujesz możliwie szybko uzyskać poradę lub rozwiać zdrowotne wątpliwości.